עיניים קטנות, מסתכלות וחוקרות, מציירות לי את כל העולם, פי רי פי פי…

תכנון טיולים בהתאמה אישית ברכב ובתחבורה ציבורית

הרכבת מברשוב לבוקרשט

עוד נחזור לטייל ללא חשש

בינתיים תוכלו לקבל כאן השראה, רעיונות, חומר למחשבה והסבר על התהליך של תכנון הטיול. תמיד טוב לחלום ולדמיין את "היום שאחרי". כשנזכה להגשים נדע להעריך וליהנות מהרגע ומחוויות פשוטות, מטבע פסטורלי ומקפה בכיכר העיר.

מה יש בדף הזה

התוכן לחיץ. ניתן לדלג בין הנושאים.

למה חשוב שנכיר?

יש מי שאוהבת אמנות רחוב,

ויש מי שמעדיפה שביל בהרים.

אחת נמנעת מנסיעות ארוכות,

ואחת – רק תתנו לה הגה והיא תשייט בכבישים עד הערב.

אחד משכים קום להכין כריכים ומתנפל על סדר היום כדי להספיק, להיות בטוח שלא פספס כלום. אם כבר השקיע בכרטיס טיסה ובטיול יקר, צריך למצות, לא?

ואילו מישהו אחר אוהב לקום ביקיצה טבעית. אחר כך הוא הולך לשתות קפה טוב בכיכר העיר. בשבילו זו תמצית החופשה.

ברוכה הבאה וברוך הבא לכאן

שמחה שהגעת. אני מתכננת טיולים ביעדים באירופה בעבור מטיילים בהרכבים שונים, מיחידים ועד למשפחות רב-דוריות. שני הז'אנרים עוברים פריחה בשנים האחרונות, וביניהם נמצאים כל סוגי הטיולים והמשתתפים. התכנון שונה ממטייל למשנהו ומחבורה אחת לאחרת. השתדלתי לכתוב על כך בהומור, אך חשוב שתקראו כדי להבין מה לקחת בחשבון כשאתם מתכננים טיול או בפנייה אלי לתכנן בעבורכם.

נמשיך בהיכרות.

הכרתי מישהו…

שמוכן להעביר חופשה שלמה בתוך הרכב השכור.

ופעם הכרתי מישהו שהסתכל כל רבע שעה בשעון. דווקא כשהוא מטייל בתחבורה ציבורית הזמן עף לו כי יש יותר עניין בנוף וגם בשותפים לנסיעה, כך אמר. 

יש מי שמתרחק מההמונים ויש מי ששומע חצוצרות והולך לבדוק מה קורה.

אחת נמשכת אל אורות הנאון של העיר, ואחת מרגישה שזו לא חופשה כל הרעש והאורות המהבהבים האלה.

אחת משוגעת על מוזיאוני טבע. יש לה שריטה מיוחדת למוזיאוני שעונים ולסדנאות של בוני כינורות, ואם יש תערוכת אמנות מעניינת היא בכלל בעננים.

אחד מת על היסטוריה וארכאולוגיה ובשביל אחד זו אכילת ראש.

התחבורה בטיול, סגנון הטיול ומשבר הקורונה 

בשנת 2019 הצבתי לי כמטרה לעודד טיולים בתחבורה ציבורית, להנגיש מידע על כך ולתת הנחות ללקוחות המבקשים תכנון המותאם לאפשרויות התחבורה. אני עושה זאת מתוך האתגר האישי שלי ומהניסיון האומר שיש יתרונות לכל צורת טיול.

מאז פרוץ משבר הקורונה התחבורה הציבורית נראית כאפשרות רחוקה, אבל זה עוד ישתנה. ובכל מקרה, אני מאמינה בחוויה המקומית המשמעותית ובטיול האטי. אבל זו כאמור, אני. כשמדובר בך אני בהאזנה לצרכים. אני מתכננת גם למטיילים ברכב.

אם הייתם עכבר, איזה מן עכבר הייתם?

עכבר הכפר או עכבר העיר?

ובאמת מה עם בעלי חיים? אתם אוהבים לפגוש בטיול?

ופעילות אדרנלין, במים או באוויר?

ושווקים – האם הם מדברים אליכם?

בעלי מלאכה בעבודתם – מעניין אתכם לפגוש?

בדרכי יין אתם מתפעלים מהגפנים המשתפלות על הגבעות או מהביקור ביקבים?

האם אתם מטפסי הרים או שהמכונית שלכם היא זו המטפסת במעברי ההרים?

ואולי אתם מאנשי הים והגלים?  

.

ובכלל, מי אתם?

לפעמים נדמה לנו שזה ברור מאליו. בעידן הרשתות החברתיות אנו נוטים לפעמים לחשוב שכל מי שיושב מאחורי מסך כלשהו, אי-שם, דומה לנו. אבל זו הרי אשליה.

האם אתם לבד? אתן חברות? אתם זוג?

אתם אמנם צעירים לנצח, זה ברור, ובכל זאת באיזה גיל אתם?

האם אתם בכושר גופני טוב?

ואולי אתם שומרי שבת?

אתם חמושים בילדים? בבני נוער? בתינוק? אתם חמולה רב דורית? 

ועדיין לא הזכרתי מגבלות שונות באוכל,  בתנועה ובבריאות.

אבל מה שבטוח – אתם לא דומים לאף אחד פרט לעצמכם.

רוצים לקרוא עוד עלי? כנסו לכאן.

ואם הבנתם את הראש שלי, אפשר להמשיך לקרוא על דרכי העבודה אתי ממש כאן בהמשך הדף.

דרכי העבודה אתי

אפשרות א: תכנון טיול מלא

תכנון מלא של מסלול, ברכב או בתחבורה ציבורית. התכנית שתקבלו כוללת פירוט של האפשרויות לכל יום מימי הטיול, רקע קצר על האתרים, שעות פתיחה, מחירי כניסה, דרכי הגעה, הערכות זמנים ומפות.

יש התייחסות לתקופת השנה, לשווקים ולאירועים בתאריכים הרלוונטיים, לעוגנים חשובים בתכנית, לפעילויות ולאתרים שאותם אפשר להחליף ולשנות במהלך החופשה.

יש מידע על כרטיסי הנחות אזוריים (על פי מידת הרלוונטיות לאזור) ועל היבטים ספציפיים ליעד ולמסלול. העבודה מתחילה לאחר שיחה בטלפון, היכרות הדדית וחתימה על חוזה.

המחיר - 120 ש"ח ליום טיול

החל מהיום השמיני לטיול - 100 ש"ח לכל יום

למטיילים בתחבורה ציבורית - 90 ש"ח ליום טיול

אפשרות ב: שיחת יעוץ בטלפון

שיחת טלפון ארוכה, שבה נשב מול מסכי מחשב, ובה אתן מענה לשאלות, אצייד בטיפים ובכלים שיעזרו לך לתכנן את הטיול בעצמך. השיחה עשויה לעסוק בהתלבטות לגבי היעד המתאים ויעוץ ראשוני או להתמקד ביעד שכבר נבחר ואפילו תוכנן בחלקו. לפני שנתחיל בשיחה ארוכה אשמע מהן השאלות שמעסיקות אותך ונבדוק אם מתאים לנו להמשיך.

המחיר - 300 ש"ח

למטיילים בתחבורה ציבורית - 220 ש"ח

ההנחות למטיילים בתחבורה הציבורית ניתנות כתמריץ לדרך ומתוך רצון להשתתף במאמץ של השמירה על הסביבה.

זיוה רענן – 0523741683 – ziva.samtilev@gmail.com

דוגמאות ליעדים

עדיין לא תכנית טיול אלא רק התייחסות לשלושה יעדים בהיבטים שונים: אופיו של האזור וקצת על טיבה של חווית הטיול בתחבורה הציבורית. אפשר כמובן לטייל באזורים האלה ברכב וליהנות מהיתרונות של הגמישות.

סודות שלמדתי

חבל דורדון, צרפת

צרפת נודעת ברכבות ה-TGV המהירות שלה, אבל באזורים מסוימים חסרה תחבורה לכפרים העתיקים ואפילו לידועים שבהם. חבל דורדון בדרום מערב צרפת הוא אזור נפלא לשוטטות ברכב בין הכפרים והגנים המרהיבים, הנהרות והמצוקים, הטירות ושפע האתרים הפרהיסטוריים. התחבורה באזור אינה מגיעה לעיירות שלאורך נהר הדורדון, ובכל זאת אני מציעה לאלה שרוצים להכיר את האזור שלא לוותר. 

המטיילים ברכב ילונו בעיירה סרלה לה קנדה (Sarlat la Caneda) האהובה או בקרבתה, ויטיילו באזור הנקרא "משולש הזהב" שבו יש ריכוז גדול של אתרים פרהיסטוריים ועיירות עתיקות. בשונה מהם, המטיילים נטולי הרכב יטיילו מבסיס בפריגה (Perigueus), בירת המחוז כולו. קווי התחבורה היוצאים מפריגה מגיעים אל האתרים הפרהיסטוריים שבעמק Vezere כמו מערת לסקו או סלע סן כריסטוף אשר בו התגוררו אנשים במשך עשרות אלפי שנים, ושפע האתרים של העיירה Les Eyzies-de-Tayac. ניתן להגיע גם אל טירת הוטפורט וגניה המרהיבים, אל העיירה העתיקה טרסון (Terrasson) והגן שעל המדרון בגדת הנהר – Les Jardins de l'Imaginaire.

במרחק קצר מפריגה נמצאת העיירה היפה ברנטום היושבת על מים. גם בסרלה אפשר לבקר (בלי לישון בה) ואפשר לקפוץ  אל עיר הקומיקס המגניבה אנגולם, שכבר אינה נחשבת לחלק מהדורדון אבל למי זה אכפת. זהו טיול שהמרכז שלו צפוני יותר מהמרכז הקלאסי של טיולי הדורדון אבל יש בו כל הטוב שישנו בדרום: טירות, גנים, עיירות מקסימות, עקבותיו של האדם הקדמון. ומה צריך עוד?

לפריגה עצמה יש מרכז עתיק, כמה שווקים ומגדל אחד מרשים שנבנה לאלה הגאלית וזונה. השבטים הגאלים ישבו באזור עוד מקדמת דנא. צרפת היתה גאליה, וכשהרומים הגיעו היא היתה גאלו-רומית. שרידי הווילה הרומית שנמצאו ליד מגדל וזונה נעטפו במבנה ייחודי  שתוכנן על ידי אחד מאדריכליה המפורסמים של צרפת – ז'אן נובל.

אה… ויש גם מרכז מסחרי ענק בשולי העיר עם מרכזי קניות גדולים.

כמה ימים (שמנים) בפריגה וכמה ימים בבורדו זו חופשה נהדרת.
ואם עוד לא השתכנעתם אולי ישכנע אתכם הפוסט הזה שכתבתי על הורינו המשותפים ועל האוצרות של חבל דורדון
פריגה
סלע סן כריסטוף

הפתעות שגיליתי

עמק אאוסטה, איטליה

לעומת צרפת שנודעת ברכבותיה המהירות, לאיטליה יש מוניטין של עיצומים ושביתות. אבל באופן מפתיע ניתן ליהנות בצפון מתחבורה ציבורית משובחת.

שמחתי לגלות שבעמק אאוסטה היושב באזור מאוד גבוה של הרי האלפים, האוטובוסים מגיעים גם לעמקים המשניים שבהם נמצאים הכפרים היפים וההרים הגבוהים. מבסיס בעיר אאוסטה ניתן לצאת לטיולים בטבע, לעלות ברכבלים, לבקר בטירות, לבלות במרחצאות חמים מול נוף הרי האלפים ולטייל בכפרים עם גגות צפחה. קשה למנות את שפע היעדים, ולכן אציג רק דוגמאות של שלושה כפרים יפים שניתן להגיע אליהם בתחבורה ציבורית:

הכפר העתיק בארד (Bard) הוכר כאחד הכפרים היפים באיטליה. מעליו מתנשא מבצר ובו מעלית מיוחדת המעלה את המבקרים בין מפלסיו. במבצר מתקיימות תערוכות מעת לעת. זכיתי פעם לראות שם תערוכת אמנות משובחת.

גם הכפר Etroubles נמנה עם הכפרים היפים של איטליה. הוא יושב בדרך למעבר ההרים סט ברנדר הגדול המהווה גבול בין איטליה לשוויץ. רחובותיו של הכפר מלאים ביצירות אמנות, פרי מיזם המשותף לאיטליה ושוויץ.

הכפר Chamois היה מנותק מהעולם עד למאה העשרים. גם היום אין מכוניות בכפר והתחבורה אליו היא ברכבל. אחרי טיול בכפר אפשר להמשיך לעלות בגובה באמצעות רכבל כיסאות ולטייל בשבילים בהר. 

אגם הררי באזור מעבר סט ברנרד
דירת הנופש שלנו, עמק אאוסטה, צפון איטליה

חוויות שהרווחתי

חבל טרנסילבניה, רומניה

טיול בתחבורה ציבורית ברומניה דורש תכנון ומודעות גבוהה ללוח הזמנים ולאפשרויות, אבל למי שפתוח להרפתקה ההנאה מובטחת. זה טיול של "סלואו טוריזם" שלחווית הרכבת בו יש חלק משמעותי. אל מול חלון הרכבת הראש מתרוקן ממחשבות ומתפנה להתבוננות. ברכבת ברומניה חוויתי חוויה של סרט ישן בשחור לבן. הרכבת עצרה בכפר או עיירה, אנשים ירדו ממנה וחצו את המסילה (ללא מנהרה תת-קרקעית כמקובל היום). מישהו מהכפר הגיע לקבל את פני הבאים. כולם נופפו בידיהם והתחבקו. נהג הקטר המתין שהאחרונים יסיימו לחצות את המסילה והמשיך בדרכו.

יצאתי לסיור ביער לצפות בדובים בסביבת מחייתם הטבעית. לו הייתי מטיילת עם רכב באזור בוודאי הייתי מפספסת את החוויה הזאת. הגעתי אליה מפני שחיפשתי סיורים מעניינים שיוצאים מברשוב שהיתה הבסיס שלי לחמישה לילות. ביליתי בערים הצבעוניות בעלות העבר הגרמני-סקסוני: ברשוב, סיגישוארה וסיביו. ביקרתי בטירת בראן, במבצר רשנוב ובכנסיות המבוצרות בכפרים פרז'מר ובירטן.

השם "כנסייה מבוצרת" אולי לא נשמע סקסי, אבל הוא מגלם תופעה ייחודית לאזור. הביצורים האלה נבנו להגנה על האיכרים הפשוטים, והם נמצאים במרכזי הכפרים. הכנסייה המבוצרת של פרז'מר הממה אותי. סביב הכנסייה – חדרים על חדרים, כולם ממוספרים, לכל אחת ממשפחות הכפר.

הגעתי לעוד כמה מקומות יפים בטבע ובמרחב הכפרי ואפשר לקרוא על כך בבלוג. תכלס, אם אתם רוצים לטייל באופן דומה אני אדע להגיד לכם מתי צריך להזמין מראש ומתי זה לא נחוץ, מה הסיפור של האוטובוסים ואיזה קווי אוטובוס יעודיים יש לתיירים בעונת התיירות.

על התרבות הסקסונית בטרנסילבניה, על חווית הצפייה בדובים בטבע ועל יתר חוויות הטיול שלי כתבתי כאן ואתם מוזמנים לקרוא.

המחלקה השנייה ברכבת מברשוב לסיגישוארה, רומניה
הכפר רשינר ליד סיביו

דוגמאות ליעדים נוספים

על יעדים אחרים או על אפשרויות של צירוף בין יעדים – דברו אתי ונלבן מהו ההיעד המדויק בעבורכם. אני חסידה גדולה של התמקדות באזור אחד בתוך מדינה. ניתן לעשות צירופים בין אזורים. אוהבי הטיול המתגלגל יכולים להחליף מקומות לינה בתוך אותו אזור וכך להגיע גם לקצותיו. אבל חשוב לדעת להתמקד.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן