עיניים קטנות, מסתכלות וחוקרות, מציירות לי את כל העולם, פי רי פי פי…

תכנון טיולים בהתאמה אישית ברכב ובתחבורה ציבורית

הרכבת מברשוב לבוקרשט

לאט ובזהירות חוזרים לטייל גם בחו"ל

אנחנו לא אזרחי העולם כמו שהיינו פעם, אבל מסתמנת תקופה של חיים בצד הקורונה המאפשרת לצאת. 

משיחות שלי עם מכרים ובני משפחה שכולם הרבו לטייל עד לתחילת 2020 עולה דבר ברור: הביטחון העצמי של רובנו בתכנון טיולים ירד. יש חשש מהבירוקרטיה שנוספה ומהנהלים המשתנים חדשות לבקרים. ויש עוד משהו: התרגלנו לתקופה סטטית ארוכה, וההזדמנות לטוס ולטייל מחייבת אותנו להזיז את עצמנו, ליזום, לארגן ולפעול.

אני מציעה לכם עזרה. תמיד טוב שיש עוד מישהו בתמונה.

מה יש בדף הזה

התוכן לחיץ. ניתן לדלג בין הנושאים.
קטיף פירות יער בשוויץ

למה חשוב שנכיר?

יש מי שאוהבת אמנות רחוב,

ויש מי שמעדיפה שביל בהרים.

אחת נמנעת מנסיעות ארוכות,

ואחת – רק תתנו לה הגה והיא תשייט בכבישים עד הערב.

אחד משכים קום להכין כריכים ומתנפל על סדר היום כדי להספיק, להיות בטוח שלא פספס כלום. אם כבר השקיע בכרטיס טיסה ובטיול יקר, צריך למצות, לא?

ואילו מישהו אחר אוהב לקום ביקיצה טבעית. אחר כך הוא הולך לשתות קפה טוב בכיכר העיר. בשבילו זו תמצית החופשה.

ברוכה הבאה וברוך הבא לכאן

שמחה שהגעת. אני מתכננת טיולים ביעדים באירופה בעבור מטיילים בהרכבים שונים, כולל למטיילי הסולו. התכנון שונה ממטייל למשנהו. השתדלתי לכתוב על כך בהומור, אך חשוב שתקראו כדי להבין מה לקחת בחשבון כשאתם מתכננים טיול או בפנייה אלי לתכנן בעבורכם.

הכרתי מישהו… (המשיכו לקרוא)

למה אירופה?

"אנחנו גמרנו עם אירופה, היא משעממת." שמעתי את האמירה הזאת לא פעם.

לפעמים נדמה לי שלא מספיק יודעים ומכירים.

הזמינות, הטיסות הקצרות שמאפשרות לנסוע לטיול לא ארוך והנוחות – הם יתרון המאפשר בסופו של דבר לצאת לטייל יותר.

אני חסידה של הפרקטיקה. ופרט לכך כדאי לדעת שיש בלי סוף מה לראות, לטעום ולחוות.

מהדובים ביערות של טרנסילבניה ועד לדולפינים בים התיכון מהקנודל בבקתת ההרים באוסטריה ועד לבגט הצרפתי, מבתי הקפה של ברלין ועד לכפרי הצפחה בפורטוגל, מתחנות המטרו בערים הגדולות ועד לסוס ועגלה בבלקן, ומהרי האלפים הנישאים ועד למישורים של ארצות השפלה.

אירופה מגוונת ועשירה בנופים ובתרבויות. יש בה אוכלוסיות הדוברות שפות מיעוט כמו הסורבים בגרמניה, דוברי הרומנש בארצות האלפים, דוברי המירנדז' בפורטוגל או תושבי פריסלנד בהולנד.

התחבורה בטיול, סגנון הטיול ומשבר הקורונה 

בשנת 2019 הצבתי לי מטרה לעודד טיולים בתחבורה ציבורית, להנגיש מידע על כך ולתת הנחות ללקוחות המבקשים תכנון המותאם לאפשרויות התחבורה. זו דרך טיול התורמת לצמצום המכוניות בכביש ונותנת מענה לאנשים שרוצים לטייל אך חוששים.

כיום, כשאנו חיים בצד הקורונה, יש נטייה להסתגר ולהתרחק אבל ברכבת ובאוטובוס יש לרוב הקפדה על חבישת המסכות. טיילתי לאחרונה (יוני 2021) ביוון ונסעתי במעבורות ופה ושם גם באוטובוס. בחוץ הכל פתוח. בפנים – המסכה על הפנים.

בכל מקרה, גם כשמטיילים ברכב, אני מאמינה בחוויה המקומית, המשמעותית, ובטיול האטי. אבל זו כאמור, אני. כשמדובר בך אני בהאזנה לצרכים. אני מתכננת גם למטיילים ברכב.

.

רוצים לקרוא עוד עלי? כנסו לכאן.

ואם הבנתם את הראש שלי, אפשר להמשיך לקרוא על דרכי העבודה אתי ממש כאן בהמשך הדף.

אוצרות הפרתנון היווני במוזאון הבריטי בלונדון

דרכי העבודה אתי

אפשרות א: תכנון טיול מלא

תכנון מלא של מסלול, ברכב או בתחבורה ציבורית. התכנית שתקבלו כוללת פירוט של האפשרויות לכל יום מימי הטיול, רקע קצר על האתרים, שעות פתיחה, מחירי כניסה, דרכי הגעה, הערכות זמנים ומפות.

יש התייחסות לתקופת השנה, לשווקים ולאירועים בתאריכים הרלוונטיים, לעוגנים חשובים בתכנית, לפעילויות ולאתרים שאותם אפשר להחליף ולשנות במהלך החופשה.

יש מידע על כרטיסי הנחות אזוריים (על פי מידת הרלוונטיות לאזור) ועל היבטים ספציפיים ליעד ולמסלול. העבודה מתחילה לאחר שיחה בטלפון, היכרות הדדית וחתימה על חוזה.

המחיר - 120 ש"ח ליום טיול

החל מהיום השמיני לטיול - 100 ש"ח לכל יום

למטיילים בתחבורה ציבורית - 90 ש"ח ליום טיול

אפשרות ב: שיחת יעוץ בטלפון

שיחת טלפון ארוכה, שבה נשב מול מסכי מחשב, ובה אתן מענה לשאלות, אצייד בטיפים ובכלים שיעזרו לך לתכנן את הטיול בעצמך. השיחה עשויה לעסוק בהתלבטות לגבי היעד המתאים ויעוץ ראשוני או להתמקד ביעד שכבר נבחר ואפילו תוכנן בחלקו. לפני שנתחיל בשיחה ארוכה אשמע מהן השאלות שמעסיקות אותך ונבדוק אם מתאים לנו להמשיך.

המחיר - 300 ש"ח

למטיילים בתחבורה ציבורית - 200 ש"ח

ההנחות למטיילים בתחבורה הציבורית ניתנות כתמריץ לדרך ומתוך רצון להשתתף במאמץ של השמירה על הסביבה.

זיוה רענן – 0523741683 – ziva.samtilev@gmail.com

דוגמאות ליעדים

עדיין לא תכנית טיול אלא רק התייחסות לשלושה יעדים בהיבטים שונים: אופיו של האזור וקצת על טיבה של חווית הטיול בתחבורה הציבורית. אפשר כמובן לטייל באזורים האלה ברכב וליהנות מהיתרונות של הגמישות.

סודות שלמדתי

חבל דורדון, צרפת

חבל דורדון בדרום מערב צרפת הוא אזור נפלא לשוטטות ברכב בין הכפרים והגנים המרהיבים, הנהרות והמצוקים, הטירות ושפע האתרים הפרהיסטוריים. התחבורה באזור דלילה למדי, ובכל זאת היא מגיעה לכל היעדים וצריך פשוט להכיר את לוח הזמנים. 

המטיילים ברכב לנים לרוב בקרבת העיירה סרלה לה קנדה (Sarlat la Caneda) היפהפיה, ומטיילים באזור הנקרא "משולש הזהב". זה אזור שיש בו יש ריכוז גדול של אתרים פרהיסטוריים ועיירות עתיקות. בשונה מהם, המטיילים נטולי הרכב יטיילו מבסיס בפריגה (Perigueus), בירת המחוז כולו. קווי התחבורה היוצאים מפריגה מגיעים אל האתרים הפרהיסטוריים שבעמק Vezere כמו מערת לסקו או סלע סן כריסטוף אשר בו התגוררו אנשים במשך עשרות אלפי שנים, ושפע האתרים של העיירה Les Eyzies-de-Tayac. ניתן להגיע גם אל אתרים צפוניים יותר שמחוץ למשולש הזהב אבל מרשימים לא פחות כמו טירת הוטפורט וגניה המרהיבים או העיירה העתיקה טרסון (Terrasson) וגני Les Jardins de l'Imaginaire.

במרחק קצר מפריגה נמצאת העיירה היפה ברנטום היושבת על מים. גם בסרלה אפשר לבקר (בלי לישון בה) ואפשר לקפוץ  אל עיר הקומיקס המגניבה אנגולם, שכבר אינה נחשבת לחלק מהדורדון אבל למי זה אכפת. זהו טיול שהמרכז שלו צפוני יותר מהמרכז הקלאסי של טיולי הדורדון אבל יש בו כל הטוב שישנו בדרום: טירות, גנים, עיירות מקסימות, קולינריה במיטבה, עקבותיו של האדם הקדמון. ומה צריך עוד?

לפריגה עצמה יש מרכז עתיק, כמה שווקים ומגדל אחד מרשים שנבנה לאלה הגאלית וזונה. השבטים הגאלים ישבו באזור עוד מקדמת דנא. צרפת היתה גאליה, וכשהרומים הגיעו היא היתה גאלו-רומית. שרידי הווילה הרומית שנמצאו ליד מגדל וזונה נעטפו במבנה ייחודי  שתוכנן על ידי אחד מאדריכליה המפורסמים של צרפת – ז'אן נובל.

אה… ויש גם מרכז מסחרי ענק בשולי העיר עם מרכזי קניות גדולים.

כמה ימים (שמנים) בפריגה וכמה ימים בבורדו זו חופשה נהדרת.
ואם עוד לא השתכנעתם אולי ישכנע אתכם הפוסט הזה שכתבתי על הורינו המשותפים ועל האוצרות של חבל דורדון
פריגה
סלע סן כריסטוף

הפתעות שגיליתי

עמק אאוסטה, איטליה

לאיטליה יש מוניטין של עיצומים ושביתות, אבל באופן מפתיע ניתן ליהנות בצפון מתחבורה ציבורית משובחת.

שמחתי לגלות שבעמק אאוסטה היושב באזור מאוד גבוה של הרי האלפים, האוטובוסים מגיעים גם לעמקים המשניים שבהם נמצאים הכפרים היפים וההרים הגבוהים. מבסיס בעיר אאוסטה ניתן לצאת לטיולים בטבע, לעלות ברכבלים, לבקר בטירות, לבלות במרחצאות חמים מול נוף הרי האלפים ולטייל בכפרים שבתיהם מקורים בגגות צפחה. קשה למנות את שפע היעדים, ולכן אציג רק דוגמאות של שלושה כפרים יפים שניתן להגיע אליהם בתחבורה ציבורית:

הכפר העתיק בארד (Bard) הוכר כאחד הכפרים היפים באיטליה. מעליו מתנשא מבצר ובו מעלית מיוחדת המעלה את המבקרים בין מפלסיו. במבצר מתקיימות תערוכות מעת לעת. זכיתי פעם לראות שם תערוכת אמנות משובחת.

גם הכפר Etroubles נמנה עם הכפרים היפים של איטליה. הוא יושב בדרך למעבר ההרים סט ברנדר הגדול המהווה גבול בין איטליה לשוויץ. רחובותיו של הכפר מלאים ביצירות אמנות, פרי מיזם המשותף לאיטליה ושוויץ.

הכפר Chamois היה מנותק מהעולם עד למאה העשרים. גם היום אין מכוניות בכפר והתחבורה אליו היא ברכבל. אחרי טיול בכפר אפשר להמשיך לעלות בגובה באמצעות רכבל כיסאות ולטייל בשבילים בהר. 

אגם הררי באזור מעבר סט ברנרד
דירת הנופש שלנו, עמק אאוסטה, צפון איטליה

חוויות שהרווחתי

חבל טרנסילבניה, רומניה

טיול בתחבורה ציבורית ברומניה דורש תכנון ומודעות גבוהה ללוח הזמנים ולאפשרויות, אבל למי שפתוח להרפתקה ההנאה מובטחת. זה טיול של "סלואו טוריזם" שלחווית הרכבת בו יש חלק משמעותי. אל מול חלון הרכבת הראש מתרוקן ממחשבות ומתפנה להתבוננות. ברכבת ברומניה חוויתי חוויה של סרט ישן בשחור לבן. הרכבת עצרה בכפר או עיירה, אנשים ירדו ממנה וחצו את המסילה (ללא מנהרה תת-קרקעית כמקובל היום). מישהו מהכפר הגיע לקבל את פני הבאים. כולם נופפו בידיהם והתחבקו. נהג הקטר המתין שהאחרונים יסיימו לחצות את המסילה והמשיך בדרכו.

יצאתי לסיור ביער לצפות בדובים בסביבת מחייתם הטבעית. לו הייתי מטיילת עם רכב באזור בוודאי הייתי מפספסת את החוויה הזאת. הגעתי אליה מפני שחיפשתי סיורים מעניינים שיוצאים מברשוב שהיתה הבסיס שלי לחמישה לילות. ביליתי בערים הצבעוניות בעלות העבר הגרמני-סקסוני: ברשוב, סיגישוארה וסיביו. ביקרתי בטירת בראן, במבצר רשנוב ובכנסיות המבוצרות בכפרים פרז'מר ובירטן.

השם "כנסייה מבוצרת" אולי לא נשמע סקסי, אבל הוא מגלם תופעה ייחודית לאזור. הביצורים האלה נבנו להגנה על האיכרים הפשוטים, והם נמצאים במרכזי הכפרים. הכנסייה המבוצרת של פרז'מר הממה אותי. סביב הכנסייה – חדרים על חדרים, כולם ממוספרים, לכל אחת ממשפחות הכפר.

הגעתי לעוד כמה מקומות יפים בטבע ובמרחב הכפרי ואפשר לקרוא על כך בבלוג. תכלס, אם אתם רוצים לטייל באופן דומה אני אדע להגיד לכם מתי צריך להזמין מראש ומתי זה לא נחוץ, מה הסיפור של האוטובוסים ואיזה קווי אוטובוס יעודיים יש לתיירים בעונת התיירות.

על התרבות הסקסונית בטרנסילבניה, על חווית הצפייה בדובים בטבע ועל יתר חוויות הטיול שלי כתבתי כאן ואתם מוזמנים לקרוא.

המחלקה השנייה ברכבת מברשוב לסיגישוארה, רומניה
הכפר רשינר ליד סיביו

דוגמאות ליעדים נוספים

על יעדים אחרים או על אפשרויות של צירוף בין יעדים – דברו אתי ונלבן מהו ההיעד המדויק בעבורכם. קחו בחשבון שכעת, כשהחשש מקורונה עדיין אתנו, רצוי לטייל בתוך מדינה אחת ולהימנע ככל האפשר ממעבר גבולות. 

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן