עיניים קטנות, מסתכלות וחוקרות, מציירות לי את כל העולם

תכנון טיולים ויעוץ למטיילים באירופה ברכב ובתחבורה ציבורית

הרכבת מברשוב לבוקרשט

השמים כעת סגורים בפנינו, אבל כשנשוב לטוס התיירות תהיה אחרת, לא המונית ומקיימת. ואני פה כדי לסייע. תמיד השתדלתי לטייל כך.

ברוכה הבאה וברוך הבא לכאן

שמחה שהגעת. אני מתכננת טיולים בעבור מטיילים בהרכבים שונים: חברים שמטיילים יחד, מטיילים יחידים, זוגות ומשפחות לכל סוגיהן והרכביהן, מהורה יחיד עם ילד ועד למשפחות גדולות.  התכנון מותאם לרצונות, לאהבות ולצרכים הספציפיים שלכם כמטיילים.

 תכנון טיול בהתאמה אישית

אין שני טיולים הדומים זה לזה כי אנחנו שונים אלה מאלה. אחד השלבים בתהליך ההתקשרות בינינו הוא להכיר אתכם טוב יותר כמטיילים ולהבין מה אתם אוהבים בטיולים. במקום להציג שאלון גייסתי את משאבי ההומור שלי לכתוב פוסט שממחיש את חשיבות ההתאמה האישית. מקווה שהוא יעלה בכם חיוך. קראו ואחר כך כתבו איזה מן מטיילים אתם. 

משבר הקורונה

בשנת 2019 הצבתי לי כמטרה לעודד טיולים בתחבורה ציבורית, להנגיש מידע על כך ולתת הנחות ללקוחות המבקשים תכנון המותאם לאפשרויות התחבורה. מאז פרוץ משבר הקורונה התחבורה הציבורית נראית כאפשרות רחוקה, אבל זה עוד ישתנה. ובכל מקרה, אני מאמינה בחוויה המקומית המשמעותית ובטיול האטי.

כעת נראה שהתיירות, לפחות בשלבים הראשונים של היציאה מהמשבר, תהיה זהירה ומהוססת וכנראה אינדווידואלית יותר ופחות מתאימה למשפחות רב-דוריות (גם זה עוד יחזור אבל ייקח זמן עד אז). טיול עם שותף או שותפה יחידים לנסיעה (בן או בת זוג, ילד אחד, חבר או חברה לדרך) זה דבר נפלא. כשהטיול אינטימי גם החוויות מיוחדות במינן. קל יותר להתחבר אל מקום ולחוש חוויה עמוקה יותר ללא ההמון מסביב. 

מה עוד יש בדף הזה

דרכי העבודה אתי

אפשרות א: תכנון טיול מלא

תכנון מלא של מסלול, ברכב או בתחבורה ציבורית. התכנית שתקבלו כוללת פירוט של האפשרויות לכל יום מימי הטיול, רקע קצר על האתרים, שעות פתיחה, מחירי כניסה, דרכי הגעה, הערכות זמנים ומפות.

יש התייחסות לתקופת השנה, לשווקים ולאירועים בתאריכים הרלוונטיים, לעוגנים חשובים בתכנית, לפעילויות ולאתרים שאותם אפשר להחליף ולשנות במהלך החופשה.

יש מידע על כרטיסי הנחות אזוריים (על פי מידת הרלוונטיות לאזור) ועל היבטים ספציפיים ליעד ולמסלול. העבודה מתחילה לאחר שיחה בטלפון, היכרות הדדית וחתימה על חוזה.

המחיר - 120 ש"ח ליום טיול

החל מהיום השמיני לטיול - 100 ש"ח לכל יום

למטיילים בתחבורה ציבורית - 90 ש"ח ליום טיול

אפשרות ב: שיחת יעוץ בטלפון

שיחת טלפון ארוכה, שבה נשב מול מסכי מחשב, ובה אתן מענה לשאלות, אצייד בטיפים ובכלים שיעזרו לך לתכנן את הטיול בעצמך. השיחה עשויה לעסוק בהתלבטות לגבי היעד המתאים ויעוץ ראשוני או להתמקד ביעד שכבר נבחר ואפילו תוכנן בחלקו. לפני שנתחיל בשיחה ארוכה אשמע מהן השאלות שמעסיקות אותך ונבדוק אם מתאים לנו להמשיך.

המחיר - 300 ש"ח

למטיילים בתחבורה ציבורית - 220 ש"ח

ההנחות למטיילים בתחבורה הציבורית ניתנות כתמריץ לדרך ומתוך רצון להשתתף במאמץ של השמירה על איכות הסביבה.

זיוה רענן – 0523741683 – ziva.samtilev@gmail.com

דוגמאות ליעדים

עדיין לא תכנית טיול אלא רק התייחסות לשלושה יעדים בהיבטים שונים: אופיו של האזור וקצת על טיבה של חווית הטיול בתחבורה הציבורית.

סודות שלמדתי

חבל דורדון, צרפת

צרפת נודעת ברכבות ה-TGV המהירות שלה, אבל באזורים מסוימים חסרה תחבורה לכפרים העתיקים ואפילו לידועים שבהם. חבל דורדון בדרום מערב צרפת הוא אזור נפלא לשוטטות ברכב בין הכפרים והגנים המרהיבים, הנהרות והמצוקים, הטירות ושפע האתרים הפרהיסטוריים. התחבורה באזור אינה מגיעה לעיירות שלאורך נהר הדורדון, ובכל זאת אני מציעה לאלה שרוצים להכיר את האזור שלא לוותר. 

המטיילים ברכב ילונו בעיירה סרלה לה קנדה (Sarlat la Caneda) האהובה או בקרבתה, והמטיילים נטולי הרכב יטיילו מבסיס בפריגה (Perigueus). קווי התחבורה היוצאים מפריגה מגיעים אל האתרים הפרהיסטוריים שבעמק Vezere כמו מערת לסקו או סלע סן כריסטוף אשר בו התגוררו אנשים במשך עשרות אלפי שנים, ושפע האתרים של העיירה Les Eyzies-de-Tayac. ניתן להגיע גם אל טירת הוטפורט וגניה המרהיבים, אל העיירה העתיקה טרסון (Terrasson) והגן שעל המדרון בגדת הנהר – Les Jardins de l'Imaginaire.

במרחק קצר מפריגה נמצאת העיירה היפה ברנטום היושבת על מים. גם בסרלה אפשר לבקר (בלי לישון בה) ואפשר לקפוץ  אל עיר הקומיקס המגניבה אנגולם, שכבר אינה נחשבת לחלק מהדורדון אבל למי זה אכפת. זהו טיול שהמרכז שלו צפוני יותר מהמרכז הקלאסי של טיולי הדורדון אבל יש בו כל הטוב שישנו בדרום: טירות, גנים, עיירות מקסימות, עקבותיו של האדם הקדמון. ומה צריך עוד?

לפריגה עצמה יש מרכז עתיק, כמה שווקים ומגדל אחד מרשים שנבנה לאלה הגאלית וזונה. השבטים הגאלים ישבו באזור עוד מקדמת דנא. צרפת היתה גאליה, וכשהרומים הגיעו היא היתה גאלו-רומית. שרידי הווילה הרומית שנמצאו ליד מגדל וזונה נעטפו במבנה ייחודי  שתוכנן על ידי אחד מאדריכליה המפורסמים של צרפת – ז'אן נובל.

אה… ויש גם מרכז מסחרי ענק בשולי העיר עם מרכזי קניות גדולים

כמה ימים (שמנים) בפריגה וכמה ימים בבורדו זו חופשה נהדרת.
ואם עוד לא השתכנעתם אולי ישכנע אתכם הפוסט הזה שכתבתי על הורינו המשותפים ועל האוצרות של חבל דורדון
פריגה
סלע סן כריסטוף

הפתעות שגיליתי

עמק אאוסטה, איטליה

לעומת צרפת שנודעת ברכבותיה המהירות, לאיטליה יש מוניטין של עיצומים ושביתות. אבל באופן מפתיע ניתן ליהנות בצפון מתחבורה ציבורית משובחת.

שמחתי לגלות שבעמק אאוסטה היושב באזור מאוד גבוה של הרי האלפים, האוטובוסים מגיעים גם לעמקים המשניים שבהם נמצאים הכפרים היפים וההרים הגבוהים. מבסיס בעיר אאוסטה ניתן לצאת לטיולים בטבע, לעלות ברכבלים, לבקר בטירות, לבלות במרחצאות חמים מול נוף הרי האלפים ולטייל בכפרים עם גגות צפחה. קשה למנות את שפע היעדים, ולכן אציג רק דוגמאות של שלושה כפרים יפים שניתן להגיע אליהם בתחבורה ציבורית:

הכפר העתיק בארד (Bard) הוכר כאחד הכפרים היפים באיטליה. מעליו מתנשא מבצר ובו מעלית מיוחדת המעלה את המבקרים בין מפלסיו. במבצר מתקיימות תערוכות מעת לעת. זכיתי פעם לראות שם תערוכת אמנות משובחת.

גם הכפר Etroubles נמנה עם הכפרים היפים של איטליה. הוא יושב בדרך למעבר ההרים סט ברנדר הגדול המהווה גבול בין איטליה לשוויץ. רחובותיו של הכפר מלאים ביצירות אמנות, פרי מיזם המשותף לאיטליה ושוויץ.

הכפר Chamois היה מנותק מהעולם עד למאה העשרים. גם היום אין מכוניות בכפר והתחבורה אליו היא ברכבל. אחרי טיול בכפר אפשר להמשיך לעלות בגובה באמצעות רכבל כיסאות ולטייל בשבילים בהר. 

אגם הררי באזור מעבר סט ברנרד
דירת הנופש שלנו, עמק אאוסטה, צפון איטליה

חוויות שהרווחתי

חבל טרנסילבניה, רומניה

טיול בתחבורה ציבורית ברומניה דורש תכנון ומודעות גבוהה ללוח הזמנים ולאפשרויות, אבל למי שפתוח להרפתקה ההנאה מובטחת. זה טיול של "סלואו טוריזם" שלחווית הרכבת בו יש חלק משמעותי. אל מול חלון הרכבת הראש מתרוקן ממחשבות ומתפנה להתבוננות. ברכבת ברומניה חוויתי חוויה של סרט ישן בשחור לבן. הרכבת עצרה בכפר או עיירה, אנשים ירדו ממנה וחצו את המסילה (ללא מנהרה תת-קרקעית כמקובל היום). מישהו מהכפר הגיע לקבל את פני הבאים. כולם נופפו בידיהם והתחבקו. נהג הקטר המתין שהאחרונים יסיימו לחצות את המסילה והמשיך בדרכו.

יצאתי לסיור ביער לצפות בדובים בסביבת מחייתם הטבעית. לו הייתי מטיילת עם רכב באזור בוודאי הייתי מפספסת את החוויה הזאת. הגעתי אליה מפני שחיפשתי סיורים מעניינים שיוצאים מברשוב שהיתה הבסיס שלי לחמישה לילות. ביליתי בערים הצבעוניות בעלות העבר הגרמני-סקסוני: ברשוב, סיגישוארה וסיביו. ביקרתי בטירת בראן, במבצר רשנוב ובכנסיות המבוצרות בכפרים פרז'מר ובירטן.

השם "כנסייה מבוצרת" אולי לא נשמע סקסי, אבל הוא מגלם תופעה ייחודית לאזור. הביצורים האלה נבנו להגנה על האיכרים הפשוטים, והם נמצאים במרכזי הכפרים. הכנסייה המבוצרת של פרז'מר הממה אותי. סביב הכנסייה – חדרים על חדרים, כולם ממוספרים, לכל אחת ממשפחות הכפר.

הגעתי לעוד כמה מקומות יפים בטבע ובמרחב הכפרי ואפשר לקרוא על כך בבלוג. תכלס, אם אתם רוצים לטייל באופן דומה אני אדע להגיד לכם מתי צריך להזמין מראש ומתי זה לא נחוץ, מה הסיפור של האוטובוסים ואיזה קווי אוטובוס יעודיים יש לתיירים בעונת התיירות.

על התרבות הסקסונית בטרנסילבניה, על חווית הצפייה בדובים בטבע ועל יתר חוויות הטיול שלי כתבתי כאן ואתם מוזמנים לקרוא.

המחלקה השנייה ברכבת מברשוב לסיגישוארה, רומניה
הכפר רשינר ליד סיביו

אני מתכננת טיולים ליעדים האלה

יש יעדים שניתן לחבר ויש עוד וריאציות ותוספות שאינן מופיעות כאן. דברו אתי ונלבן מהו ההיעד המדויק בעבורכם.

טרנסילבניה, רומניה

ערים סקסוניות יפהפיות, כפרים פשוטים אך צבעוניים, דובים ביערות, הרי הקרפטים וגם מרחבים של שדות. מרק צ'ורבה, קבב, ממליגה ופפנש לקינוח.
להזמנה

פרובנס, צרפת

תריסי עץ צבועים ומטפס המשתרג על הקיר, שווקים צבעוניים וריחניים, כרמים ושדות, ערים ססגוניות, מונומנטים אדירים מהתקופה הרומית וטבע מלא בהפתעות
להזמנה

ריביירה צרפתית

משייט ושנורקלינג בחופים ועד לכפרים ההרריים, מהאיים ועד לערים הצבעוניות. ויש גם גנים נפלאים, פארקים ועוד. לחובבי האמנות הריביירה היא גן עדן.
להזמנה

דורדון, צרפת

כפרי אבן זהובים, שווקים תוססים, טירות, נהרות המתחתרים לרגלי מצוקים, שייט בקייק או בסירת עץ היסטורית, גנים יפים, חוות אווזים והמון עקבות שהשאיר אחריו האדם הקדמון.
להזמנה

טוסקנה, איטליה

מגדלי הפעמונים, ציורי הפרסקו ואוצרות הרנסאנס, הכפרים והערים, הנוף המתגלגל, הכרמים, החוות המוקפות בקו של ברושים, בקבוק יין ואוכל טרי ממוצרי המקום מול הנוף.
להזמנה

אגם מג'ורה ואגם אורטה, איטליה

עיירות יפהפיות בחופי האגמים, שייט לאיים, גנים מרהיבים, רכבלים ותצפיות, רכבת נוף, קפיצה למילנו, המון גלידה ומים, מים, מים...
להזמנה

עמק אאוסטה, איטליה

הרים נישאים, עמקים צרים וארוכים, כפרים עם גגות מאבן צפחה, מבצרים וטירות, הרבה פונדו, שתי שפות (איטלקית וצרפתית) ואאוסטה (העיר) אחת.
להזמנה

טירול, אוסטריה

הרים, קרחונים, מפלים, עמקים ארוכים, אגמים צלולים, שפע של פעילויות לכל גיל, עיירות יפות, אינסוף גרניום ואינסברוק אחת.
להזמנה

הולנד

תעלות מים, גשרים הנפתחים הצידה, למעלה ולכל הכיוונים, ערים יפהפיות, שווקים, מוזיאונים פתוחים, תחנות רוח וטיולי אופניים. הולנד היא יעד לכל גיל ובהחלט לא רק לילדים, אבל כדאי לדעת שהתחבורה בה נוחה ואפשר להגיע עם הילדים גם לפארקים בתחבורה ציבורית.
להזמנה

בלגיה ולוקסמבורג

הערים העתיקות של פלנדריה, הכיכר הגדולה של בריסל וציורי הקומיקס של טין טין המעטרים את הקירות, חבל הארדנים והיפה המתחלק בין שתי המדינות, הטירות ושפע הפעילויות
להזמנה

בולגריה

רכסי הרים מיוערים, מפות אדומות על שולחנות המסעדה, כפרים שקפאו בזמן, מסלולים אקולוגיים בטבע היפה
להזמנה

סאסקס והצוקים הלבנים בדרום אנגליה

ערים ויקטוריאניות, מזח עם מעקה כחול אל עומק הים, צוקים לבנים שכמו נחתכו בסכין של עוגה וחושפים אבן גיר לבנה, שחפים והמוני אנגלים שמטיילים עם הכלב.
להזמנה
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן