כתיבה | תכנון טיולים

עיניים קטנות, מסתכלות וחוקרות, מציירות לי את כל העולם

תכנון טיולים ויעוץ למטיילים באירופה ברכב ובתחבורה ציבורית

הרכבת מברשוב לבוקרשט

ברוכה הבאה וברוך הבא לכאן. אני שמחה שהגעת

בדף הזה ניתן לקרוא על רשמים והמלצות של מטיילים שחזרו מטיולים, על דרכי העבודה אתי ועל כמה מהיעדים שאני מציעה. רשימת היעדים המלאה שניתן להזמין אצלי לתכנון או ליעוץ מצורפת כאן, אבל קודם היו אתי עוד קצת. הרשימה נמצאת גם בסוף העמוד ובסרגל העליון שבראש הבלוג. למי שרוצה לקרוא פוסטים יש שפע רב בבלוג, שבו אני מספרת גם על יעדים שאינם כלולים בשירותי הייעוץ שלי. אני נותנת יעוץ ושירות של תכנון טיולים רק ביעדים שש לי בהם שליטה גדולה וידע רב.

ואם כבר הזכרתי את הבלוג אספר שבראשית היה הבלוג. בעקבותיו צמח העיסוק בתכנון טיולים ובייעוץ. אפשר לקרוא עלי עוד בדף שבו אני מספרת על עצמי ועל הבלוג. תמצאו שם הסבר גם על שיגעון התחבורה הציבורית שלי, מאיפה הוא נובע ומדוע אני מאמינה בו. 

הגעתם להחלטה?

הנה מספר הטלפון שלי: 052-3741-683

וזהו המייל: ziva.samtilev@gmail.com

מה אני מציעה

אפשרות א: תכנון טיול מלא

תכנון מלא של מסלול, ברכב או בתחבורה ציבורית, עם תכנים מפורטים המוצעים לכל יום מימי הטיול. התכנית שתקבלו כוללת רקע קצר על האתרים, שעות פתיחה, מחירי כניסה, דרכי הגעה, הערכות זמנים ומפות. יש התייחסות לתקופת השנה, לשווקים ולאירועים בתאריכים הרלוונטיים, לעוגנים חשובים בתכנית, לפעילויות ולאתרים שאותם אפשר להחליף ולשנות במהלך החופשה. יש מידע על כרטיסי הנחות אזוריים ועל היבטים ספציפיים ליעד ולמסלול. העבודה מתחילה לאחר שיחה בטלפון, היכרות הדדית וחתימה על חוזה.

המחיר – 100 ש"ח ליום טיול

.

אפשרות ב: שיחת יעוץ בטלפון

שיחת טלפון ארוכה, שבה נשב מול מסכי מחשב, ובה אתן מענה לשאלות, אצייד בטיפים ובכלים שיעזרו לך לתכנן את הטיול בעצמך. השיחה יכולה לעסוק בהתלבטות לגבי היעד המתאים והתייחסות לנושא הטיסות או להתמקד ביעד שכבר נבחר. לפני שנשקע בשיחה ארוכה אשמע מהן השאלות שמעסיקות ונבדוק אם מתאים לנו להמשיך.

המחיר – 300 ש"ח

זיוה רענן - 0523741683 - ziva.samtilev@gmail.com

דוגמאות ליעדים

עדיין לא תכנית טיול אלא רק תיאור כללי, קצת על ההבדל שבין טיול ברכב לטיול בתחבורה ציבורית וקצת על טיבה של חווית הטיול בתחבורה הציבורית.

סודות שלמדתי

חבל דורדון, צרפת

צרפת נודעת ברכבות ה-TGV המהירות שלה, אבל באזורים מסוימים חסרה תחבורה לכפרים העתיקים ואפילו לידועים שבהם. חבל דורדון בדרום מערב צרפת הוא אזור נפלא לשוטטות ברכב בין הכפרים והגנים המרהיבים, הנהרות והמצוקים, הטירות ושפע האתרים הפרהיסטוריים. התחבורה באזור אינה מגיעה לעיירות שלאורך נהר הדורדון, ובכל זאת אני מציעה לאלה שרוצים להכיר את האזור שלא לוותר. 

המטיילים ברכב ילונו בעיירה סרלה לה קנדה (Sarlat la Caneda) האהובה או בקרבתה, והמטיילים נטולי הרכב יטיילו מבסיס בפריגה (Perigueus). קווי התחבורה היוצאים מפריגה מגיעים אל האתרים הפרהיסטוריים שבעמק Vezere כמו מערת לסקו או סלע סן כריסטוף אשר בו התגוררו אנשים במשך עשרות אלפי שנים, ושפע האתרים של העיירה Les Eyzies-de-Tayac. ניתן להגיע גם אל טירת הוטפורט וגניה המרהיבים, אל העיירה העתיקה טרסון (Terrasson) והגן שעל המדרון בגדת הנהר – Les Jardins de l'Imaginaire.

במרחק קצר מפריגה נמצאת העיירה היפה ברנטום היושבת על מים. גם בסרלה אפשר לבקר (בלי לישון בה) ואפשר לקפוץ  אל עיר הקומיקס המגניבה אנגולם, שכבר אינה נחשבת לחלק מהדורדון אבל למי זה אכפת. זהו טיול שהמרכז שלו צפוני יותר מהמרכז הקלאסי של טיולי הדורדון אבל יש בו כל הטוב שישנו בדרום: טירות, גנים, עיירות מקסימות, עקבותיו של האדם הקדמון. ומה צריך עוד?

לפריגה עצמה יש מרכז עתיק, כמה שווקים ומגדל אחד מרשים שנבנה לאלה הגאלית וזונה. השבטים הגאלים ישבו באזור עוד מקדמת דנא. צרפת היתה גאליה, וכשהרומים הגיעו היא היתה גאלו-רומית. שרידי הווילה הרומית שנמצאו ליד מגדל וזונה נעטפו במבנה ייחודי  שתוכנן על ידי אחד מאדריכליה המפורסמים של צרפת – ז'אן נובל.

אה… ויש גם מרכז מסחרי ענק בשולי העיר עם מרכזי קניות גדולים

כמה ימים (שמנים) בפריגה וכמה ימים בבורדו זו חופשה נהדרת.
ואם עוד לא השתכנעתם אולי ישכנע אתכם הפוסט הזה שכתבתי על הורינו המשותפים ועל האוצרות של חבל דורדון
פריגה
סלע סן כריסטוף

הפתעות שגיליתי

עמק אאוסטה, איטליה

לעומת צרפת שנודעת ברכבותיה המהירות, לאיטליה יש מוניטין של עיצומים ושביתות. אבל באופן מפתיע ניתן ליהנות בצפון מתחבורה ציבורית משובחת.

שמחתי לגלות שבעמק אאוסטה היושב באזור מאוד גבוה של הרי האלפים, האוטובוסים מגיעים גם לעמקים המשניים שבהם נמצאים הכפרים היפים וההרים הגבוהים. מבסיס בעיר אאוסטה ניתן לצאת לטיולים בטבע, לעלות ברכבלים, לבקר בטירות, לבלות במרחצאות חמים מול נוף הרי האלפים ולטייל בכפרים עם גגות צפחה. קשה למנות את שפע היעדים, ולכן אציג רק דוגמאות של שלושה כפרים יפים שניתן להגיע אליהם בתחבורה ציבורית:

הכפר העתיק בארד (Bard) הוכר כאחד הכפרים היפים באיטליה. מעליו מתנשא מבצר ובו מעלית מיוחדת המעלה את המבקרים בין מפלסיו. במבצר מתקיימות תערוכות מעת לעת. זכיתי פעם לראות שם תערוכת אמנות משובחת.

גם הכפר Etroubles נמנה עם הכפרים היפים של איטליה. הוא יושב בדרך למעבר ההרים סט ברנדר הגדול המהווה גבול בין איטליה לשוויץ. רחובותיו של הכפר מלאים ביצירות אמנות, פרי מיזם המשותף לאיטליה ושוויץ.

הכפר Chamois היה מנותק מהעולם עד למאה העשרים. גם היום אין מכוניות בכפר והתחבורה אליו היא ברכבל. אחרי טיול בכפר אפשר להמשיך לעלות בגובה באמצעות רכבל כיסאות ולטייל בשבילים בהר. 

אגם הררי באזור מעבר סט ברנרד
דירת הנופש שלנו, עמק אאוסטה, צפון איטליה

חוויות שהרווחתי

חבל טרנסילבניה, רומניה

טיול בתחבורה ציבורית ברומניה דורש תכנון ומודעות גבוהה ללוח הזמנים ולאפשרויות, אבל למי שפתוח להרפתקה ההנאה מובטחת. זה טיול של "סלואו טוריזם" שלחווית הרכבת בו יש חלק משמעותי. אל מול חלון הרכבת הראש מתרוקן ממחשבות ומתפנה להתבוננות. ברכבת ברומניה חוויתי חוויה של סרט ישן בשחור לבן. הרכבת עצרה בכפר או עיירה, אנשים ירדו ממנה וחצו את המסילה (ללא מנהרה תת-קרקעית כמקובל היום). מישהו מהכפר הגיע לקבל את פני הבאים. כולם נופפו בידיהם והתחבקו. נהג הקטר המתין שהאחרונים יסיימו לחצות את המסילה והמשיך בדרכו.

יצאתי לסיור ביער לצפות בדובים בסביבת מחייתם הטבעית. לו הייתי מטיילת עם רכב באזור בוודאי הייתי מפספסת את החוויה הזאת. הגעתי אליה מפני שחיפשתי סיורים מעניינים שיוצאים מברשוב שהיתה הבסיס שלי לחמישה לילות. ביליתי בערים הצבעוניות בעלות העבר הגרמני-סקסוני: ברשוב, סיגישוארה וסיביו. ביקרתי בטירת בראן, במבצר רשנוב ובכנסיות המבוצרות בכפרים פרז'מר ובירטן.

השם "כנסייה מבוצרת" אולי לא נשמע סקסי, אבל הוא מגלם תופעה ייחודית לאזור. הביצורים האלה נבנו להגנה על האיכרים הפשוטים, והם נמצאים במרכזי הכפרים. הכנסייה המבוצרת של פרז'מר הממה אותי. סביב הכנסייה – חדרים על חדרים, כולם ממוספרים, לכל אחת ממשפחות הכפר.

הגעתי לעוד כמה מקומות יפים בטבע ובמרחב הכפרי ואפשר לקרוא על כך בבלוג. תכלס, אם אתם רוצים לטייל באופן דומה אני אדע להגיד לכם מתי צריך להזמין מראש ומתי זה לא נחוץ, מה הסיפור של האוטובוסים ואיזה קווי אוטובוס יעודיים יש לתיירים בעונת התיירות.

על התרבות הסקסונית בטרנסילבניה, על חווית הצפייה בדובים בטבע ועל יתר חוויות הטיול שלי כתבתי כאן ואתם מוזמנים לקרוא.

המחלקה השנייה ברכבת מברשוב לסיגישוארה, רומניה
הכפר רשינר ליד סיביו
גלילה לראש העמוד
דלג לתוכן