לגלות מקום שלא כל המכרים והשכנים היו בו

האם יכול להיות מקום כזה באירופה המוכרת והמטוילת כל כך?

התמונות ברשתות החברתיות מטריפות אותנו והסיפורים של השכנים והמכרים מייצרים הרגשה שאנחנו פשוט חייבים לטייל בכל היעדים המדוברים. לחכמת ההמונים יש קבלות. היעדים הקלאסיים מספקים מגוון עשיר של חוויות, אבל לפעמים יש הרגשה שאנו מטיילים בעקבות המלצות של אחרים וחסרה חדוות הגילוי.

לתפור חליפה לכפתור

הטיפ הפעם הוא לטייל בעקבות חלום אישי. אם יש מקום מסוים, אפילו אתר ספציפי כמו פינת טבע, מוזאון מסוים או אתר היסטורי ששמעתם עליו פעם והוא מצית לכם את הדמיון, שווה להתאמץ בשבילו גם אם אין לכם מושג מה עוד יש לראות סביבו. אם המרחב של האטרקציה שלכם פחות תיירותי זו הזדמנות להתחבר, לחוש יותר את החיים במקום ולאפשר לעצמכם להיות לגלות הפתעות קטנות על הדרך. 
.
פעם לקחתי את כל המשפחה למדינת לוקסמבורג הקטנה כי גיליתי שבטירה בצפון המדינה מוצגת דרך קבע תערוכה שעוררה בי זיכרונות רדומים. שמה "משפחת האדם" והיא מכילה צילומים בשחור לבן מאמצע המאה העשרים אשר הופיעו בחוברת בשם זה. החוברת היתה בבית הורי והיא ליוותה את ימי ילדותי. הייתי מעלעלת בה שעות בימים שבהם הטלוויזיה עוד לא תפסה מקום מרכזי בחיים. 
פרט לביקור בתערוכה המדוברת טיילנו לאורך הנהרות של המדינה הקטנה, בין גבעות מיוערות ועיירות קטנות, פגשנו בעלת בית לבבית, ביקרנו בעיר הבירה האלגנטית ובילינו בפסטיבל יין ססגוני – הכל בזכות אותה חוברת נוסטלגית.
.
השנה זכיתי לחוויה דומה. טיילתי עם האיש שלי ארבעה ימים במחוז אריאז' (Ariege) היפהפה שבשולי הפירנאים, הכל בזכות יעד אחד נכסף. בעומק של מערת ניו (Niaux) מתחבאים ציורים של צבאים, עזי בר וביזונים בני כ-17,000 שנה. אני אוהבת לטייל אחר העקבות הפרהיסטוריים המרהיבים האלה, וכבר הייתי בצרפת במערות אחרות בנות התקופה.
המערה נמצאת אמנם בפירנאים, יעד טיולים מוכר ואהוב, אך המערה אינה קרובה לשמורות המפורסמות. אנשים משלבים אותה בדרך מכאן לשם או שבאים לזמן קצר וחוזרים למסלולים המקובלים, ואילו אנחנו נשארנו לגלות מה עוד יש סביבה.
גילינו פארק טבע אזורי (נכון, לא לאומי אבל שווה ביותר) ובו עמקים המופרדים זה מזה בשרשראות הרים, טבע פחות נגוע, הרבה מערות, טירות מסתוריות ועיירות חביבות מאוד.
.
אם כבר ראיתם פלאים, חבלי ארץ מרהיבים וערים נהדרות, שווה לחשוב על ההאטה הזאת, והכי שווה זה לטייל בעקבות החלומות. לא תמיד קל לגלות אותם. אנחנו מוצפים ברעיונות ובהמלצות. הכל נראה נהדר, וקשה לבודד את הניצוץ הפנימי מכל השפע הזה. אבל אם אנחנו ערים לכך אז עשוי לצוץ איזה חלום נושן או משהו שילהיב ויפיח רוח במפרשי הספינה של הטיול הבא.
ינואר 2022
פואה, מחוז אריאז', צרפת
אריאז', צרפת
לוקסמבורג סיטי