על יופי ועל פשטות, על אנשים ועל העולם מנקודת המבט שלי

תכנון טיולים ויעוץ למטיילים באירופה ברכב ובתחבורה ציבורית

הרכבת מברשוב לבוקרשט

זיוה יקרה,

תודה גדולה על העזרה בתכנון הטיול שלנו לפרובנס. נסענו משפחה גדולה בה מבוגרים וילדים בגילאים וצרכים שונים ומגוונים. הגעתי אלייך עם משימה לא פשוטה לסייע לי לבנות תכנית שתתן מענה לצרכים השונים ותאפשר לכולם לחוות וליהנות מחבל הארץ היפה הזה. ואת, במיומנות, רגישות לצרכים, ניסיון וידע רחב עזרת לי לבנות תכנית מגוונת ומודולרית שתתאים אפילו לתנאי מזג אוויר שונים . תודה על סיוע מעל ומעבר, על תכנית מסודרת לעילא ששלחת לנו במייל, עם מראי מקום לאטרקציות השונות ועד רמה של שעות פתיחה ואתרים באינטרנט. בעזרתך נבנה ויושם טיול מוצלח ומהנה לכל בני המשפחה. נעמה הירש

משפחה רב דורית בפרובנס

נובמבר 2019

זיוה שלום,

חזרנו לפני כמה ימים טעונות בהרבה חוויות והנאה. בלי עזרתך בתכנון הטיול (המסלולים, לוחות הזמנים, הטיפים, החלופות למקרה שיהיה צורך) עד לפרט האחרון, קטן כגדול, כנראה שלא היינו מגיעות בקלות ובלי להסתבך להרבה מהמקומות עליהם המלצת לנו. לתכנן את הטיול בתאריכים שהיו אילוץ מבחינתנו, היה מבצע לא פשוט וכל הכבוד לך על ההקשבה, הסבלנות והעמידה באתגר. נשמח לעזרתך גם בטיול הבא. המון תודה ושנה טובה. חגית פרידמן.

שתי חברות בתחבורה ציבורית בעמק אאוסטה

ספטמבר 2019

הי,

שמי זיוה

אני מתכננת טיולים ובלוגרית הכותבת על תרבות מקומית ועל אמנות. אפשר לקרוא עלי עוד בדף שבו אני מספרת על עצמי ועל הבלוג. תמצאו שם הסבר גם על שיגעון התחבורה הציבורית שלי, מאיפה הוא נובע ומדוע אני מאמינה בו. 

למי שרוצה להציץ אל דוגמאות ליעדים – יש כאן כאן למטה בדף הזה, ולמעמיקים יש גם פוסטים רבים בבלוג. קחו את הזמן ותחליטו אם אתם רוצים להתקשר.

הגעתם להחלטה?

הנה מספר הטלפון שלי: 0523741683

וזהו המייל: ziva.samtilev@gmail.com

מה אני מציעה

אפשרות א: תכנון טיול מלא

תכנון מלא של מסלול, ברכב או בתחבורה ציבורית, עם תכנים מפורטים המוצעים לכל יום מימי הטיול. התכנית שתקבלו כוללת רקע קצר על האתרים, שעות פתיחה, מחירי כניסה, דרכי הגעה, הערכות זמנים ומפות. יש התייחסות לתקופת השנה, לשווקים ולאירועים בתאריכים הרלוונטיים, לעוגנים חשובים בתכנית, לפעילויות ולאתרים שאותם אפשר להחליף ולשנות במהלך החופשה. יש מידע על כרטיסי הנחות אזוריים ועל היבטים ספציפיים ליעד ולמסלול. העבודה מתחילה לאחר שיחה בטלפון, היכרות הדדית וחתימה על חוזה.

המחיר – 100 ש"ח ליום טיול

.

אפשרות ב: שיחת יעוץ בטלפון

שיחת טלפון ארוכה, שבה נשב מול מסכי מחשב, ובה אתן מענה לשאלות, אצייד בטיפים ובכלים שיעזרו לך לתכנן את הטיול בעצמך. השיחה יכולה לעסוק בהתלבטות לגבי היעד המתאים והתייחסות לנושא הטיסות או להתמקד ביעד שכבר נבחר. לפני שנשקע בשיחה ארוכה אשמע מהן השאלות שמעסיקות ונבדוק אם מתאים לנו להמשיך.

המחיר – 300 ש"ח

דוגמאות ליעדים

אלה אינן תכניות טיול אלא רק הצגה מאוד כללית של יעדים נבחרים.

סודות שלמדתי

חבל דורדון, צרפת

צרפת נודעת ברכבות ה-TVG המהירות שלה, אבל באזורים מסוימים חסרה תחבורה לכפרים העתיקים ואפילו לידועים שבהם. חבל דורדון בדרום מערב צרפת הוא אזור נפלא לשוטטות ברכב בין הכפרים והגנים המרהיבים, הנהרות והמצוקים, הטירות ושפע האתרים הפרהיסטוריים. אבל גם מטיילים בתחבורה הציבורית יכולים ליהנות. למענם פיצחתי את סוד התחבורה של האזור.

טיול ברכב בדורדון ילווה את נהר הדורדון, את הכפרים העתיקים שלאורכו והמצודות הרבות. טיול בתחבורה ציבורית יראה באזור הזה אחרת. הראשונים ילונו בעיירה סרלה לה קנדה האהובה או בקרבתה, והמטיילים נטולי הרכב יטיילו מבסיס בפריגה (Perigueus). טיול בתחבורה הציבורית ילווה את נהר הוזר (Vezere) ויהנה מאתרים פרהיסטוריים כמו מערת לסקו או סלע סן כריסטוף אשר בו התגוררו אנשים במשך עשרות אלפי שנים. ניתן להגיע גם אל טירת הוטפורט וגניה המרהיבים ואל העיירה היפה ברנטום היושבת על מים. גם בסרלה אפשר לבקר (בלי לישון בה) ואפשר לקפוץ  אל עיר הקומיקס המגניבה אנגולם, שכבר אינה נחשבת לחלק מהדורדון אבל למי זה אכפת.

לפריגה עצמה יש מרכז עתיק, כמה שווקים ומגדל אחד מרשים שנבנה לאלה הגאלית וזונה. השבטים הגאלים ישבו באזור עוד מקדמת דנא. צרפת היתה גאליה, וכשהרומים הגיעו היא היתה גאלו-רומית. שרידי הווילה הרומית שנמצאו ליד מגדל וזונה נעטפו במבנה ייחודי  שתוכנן על ידי אחד מאדריכליה המפורסמים של צרפת – ז'אן נובל.

אה… ויש גם מרכז מסחרי ענק בשולי העיר עם מרכזי קניות גדולים.

פריגה
סלע סן כריסטוף

הפתעות שגיליתי

עמק אאוסטה, איטליה

לעומת צרפת שנודעת ברכבותיה המהירות, לאיטליה יש מוניטין של עיצומים ושביתות. אבל באופן מפתיע ניתן ליהנות בצפון מתחבורה ציבורית משובחת.

הידעת שבעמק אאוסטה היושב באזור מאוד גבוה של הרי האלפים, האוטובוסים מגיעים גם לעמקים המשניים שבהם נמצאים הכפרים היפים וההרים הגבוהים? מבסיס בעיר אאוסטה ניתן לצאת לטיולים בטבע, לעלות ברכבלים, לבקר בטירות ולטייל בכפרים עם גגות צפחה. קשה למנות את שפע היעדים, ולכן אציג רק דוגמאות של שלושה כפרים יפים שניתן להגיע אליהם בתחבורה ציבורית:

הכפר העתיק בארד (Bard) הוכר כאחד הכפרים היפים באיטליה. מעליו מתנשא מבצר ובו מעלית מיוחדת המעלה את המבקרים בין מפלסיו. במבצר מתקיימות תערוכות מעת לעת. זכיתי פעם לראות שם תערוכת אמנות משובחת.

גם הכפר Etroubles נמנה עם הכפרים היפים של איטליה. הוא יושב בדרך למעבר ההרים סט ברנדר הגדול המהווה גבול בין איטליה לשוויץ. רחובותיו של הכפר מלאים ביצירות אמנות, פרי מיזם המשותף לאיטליה ושוויץ.

הכפר Chamois היה מנותק מהעולם עד למאה העשרים. גם היום אין מכוניות בכפר והתחבורה אליו היא ברכבל. אחרי טיול בכפר אפשר להמשיך לעלות בגובה באמצעות רכבל כיסאות ולטייל בשבילים בהר. 

אגם הררי באזור מעבר סט ברנרד
דירת הנופש שלנו, עמק אאוסטה, צפון איטליה

חוויות שהרווחתי

חבל טרנסילבניה, רומניה

טיול בתחבורה ציבורית ברומניה דורש תכנון ומודעות גבוהה ללוח הזמנים ולאפשרויות, אבל למי שפתוח להרפתקה ההנאה מובטחת. ברכבת ברומניה חוויתי חוויה של סרט ישן בשחור לבן. הרכבת עצרה בכפר או עיירה, אנשים ירדו ממנה וחצו את המסילה (ללא מנהרה תת-קרקעית כמקובל היום). מישהו מהכפר הגיע לקבל את פני הבאים. כולם נופפו בידיהם והתחבקו. נהג הקטר המתין שהאחרונים יסיימו לחצות את המסילה והמשיך בדרכו.

יצאתי לסיור ביער לצפות בדובים בסביבת מחייתם הטבעית. ביליתי בערים הצבעוניות בעלות העבר הגרמני-סקסוני: ברשוב, סיגישוארה וסיביו. ביקרתי בטירת בראן, במבצר רשנוב ובכנסיות המבוצרות בכפרים פרז'מר ובירטן.

השם "כנסייה מבוצרת" אולי לא נשמע סקסי, אבל הוא מגלם תופעה ייחודית לאזור. הביצורים האלה נבנו להגנה על האיכרים הפשוטים, והם נמצאים במרכזי הכפרים.

הגעתי לעוד כמה מקומות יפים בטבע ובמרחב הכפרי ואפשר לקרוא על כך בבלוג. תכלס, אם אתם רוצים לטייל באופן דומה אני אדע להגיד לכם מתי צריך להזמין מראש ומתי זה לא נחוץ, מה הסיפור של האוטובוסים ואיזה קווי אוטובוס יעודיים יש לתיירים בעונת התיירות.

המחלקה השנייה ברכבת מברשוב לסיגישוארה, רומניה
הכפר רשינר ליד סיביו

זיוה רענן - 0523741683 - ziva.samtilev@gmail.com

יעדים נוספים

ארצות השפלה: הולנד, בלגיה ולוקסמבורג

איטליה: רומא, טוסקנה, ונציה והאגמים, עמק אאוסטה

שוויץ: האלפים הברניים, טיצינו, אגם ג'נבה, אפנצל

צרפת: ריביירה צרפתית, פרובנס, דורדון

אוסטריה: אינסברוק וחבל טירול

אנגליה: לונדון ואיסט ססקס (דרום אנגליה)

רומניה: טרנסילבניה (ברשוב, סיביו, סיגישוארה ומה שבינהן)

גרמניה: ברלין, ברנדנבורג וסקסוניה; עמק המוזל; מינכן ודרום בוואריה

פורטוגל: פורטו ועמק הדואורו; כפרים היסטוריים ברכסים ההרריים של מזרח פורטוגל (למטיילים ברכב); ליסבון וסביבתה

יוון: צפון יוון (למטיילים ברכב)

נורווגיה: ברגן והפיורדים המערביים

יש אזורים גאוגרפיים שטרם טיילתי בהם ולכן איני מציעה להכין תכנית טיול מלאה למטיילים ביעדים אלה, אבל היות שצברתי ידע על מערכות התחבורה הציבורית שלהם, אני מציעה שיחת יעוץ. נשב מול מסכים ואמסור לכם את המידע על קווי התחבורה, על היעדים שניתן להגיע אליהם, על כרטיסי הנחה (אם יש) ועוד. 

אומבריה, ונטו וקמפניה באיטליה, ברטאן והאלפים בצרפת, חבל דלמטיה בקרואטיה או קוטסוולדס ואזור האגמים באנגליה. לטיול באזורים אלה אני מציעה שיחת יעוץ. 

גלילה לראש העמוד
דלג לתוכן