ממגדל העמק למגדל הגמל - טיולים חווייתיים
בעמק יזרעאל, פינת יער בלפור

סיורים ביער בלפור ממגדל העמק לגניגר, בין דצמבר לאפריל. להתראות בחורף הבא

מהיום שפתחתי את שמתי לב ניסיתי להתבונן בכיכרות הערים מעבר לחזיתות היפות, לחוש את אווירת המקום ולגעת בתרבות המקומית ככל שאני יכולה בעיניים של אורחת לרגע. כתבתי בבלוג על סממנים של תרבות מקומית בחו"ל, והנה יש לי הזדמנות להראות לאנשים משהו מתרבות המקום במרחב האישי שלי שאני חיה בו ומכירה ממש מבפנים.

אני גרה בקיבוץ גניגר, בעמק יזרעאל המערבי, לרגלי רכס הרי נצרת. יער בלפור הסמוך לגניגר ומכסה את המדרונות שמעליו הוא נכס של הציבור, אולם יש לו מקום רגשי עמוק בהוויה הגניגרית, משמעות בחיי היום יום ומקום מכובד בהיסטוריה. פרט לסיפורים, הבונוס העיקרי בטיול ביער הזה הוא הנוף הנשקף מכל שביליו. אני נרגשת להוביל אתכם בשבילי הפינה הפרטית שלי – עמק יזרעאל פינת יער בלפור. לא תאמינו כמה מפתיעה ואף מרהיבה הפינה הזאת הפחות מוכרת בעמק.

מצפור מאונטבטן, יער בלפור

מגדל העמק, גניגר ומה שביניהן

לאחרונה אני מטיילת במגדל העמק שבקצה השני של היער ונפתח בפני עולם. באחד משיטוטי בעיר ראיתי תמונה בפארק הראשונים. בפינת הפארק התכנסה חבורת גברים פנסיונרים ששיחקו רמי. במרחק לא רב מהם ישבה חבורה של נשים עטורות בחיג'אב ובילתה בנעימים.

אמרתי לעצמי "וואו". זה היה וואו כפול שניים. פעם אחת כי ניסיתי לדמיין גברים מבוגרים בקיבוץ משחקים יחדיו ולא הצלחתי. ופעם אחת כי הנשים הערביות בילו במקום בטבעיות רבה, וגם זו תמונה שלא רואים בקיבוץ שאני מאוד אוהבת. זה נתן לי חומר למחשבה.

לגניגר ולקיבוצים בכלל יש זכויות היסטוריות רבות וגם הווה שאפשר להתגאות בו. היכולת להשתנות עם הזמן וליצור חיים קהילתיים במציאות המשתנה היא זכות גדולה. אך יש לומר שקיבוץ הוא מקום מסוגר מטבעו. אני רוצה להתבונן היום על כל מה שסביבי בעיניים פקוחות ובלב פתוח ומאמינה ביכולתם של טיולים לפקוח עיניים.

מצפור במגדל העמק

איפה נטייל?

מגדל העמק היא עיר החבוקה בטבע ונוף ויש בה מצפורים מרשימים, גנים עירוניים יפים, כנסיות מן המאה ה-19 וגן ארכאולוגי המוקף בטבע פראי בלב העיר. ביער בלפור אפשר לצאת לטיול של ממש ולספר על ילדות בקיבוץ השוכן בקרבת יער ואת סיפוריהם של ראשוני גניגר, אנשי העלייה השלישית, אשר נטעו אותו. ננסה להבין מהו היער בשביל האנשים החיים בשוליו. גם בגניגר עצמה יש פינות מעניינות כגון מגדל הגמל, בתי האבן אשר שימשו את המתיישבים הראשונים, חדר האוכל הראשון בתנועה הקיבוצית ועוד. בעיני מעניין להתבונן על האבולוציה של הקיבוץ ושל העיר דרך השכונות, הבתים, שינויי הזמן הניכרים בהם וסיפוריהם של התושבים.

הטיול יותאם בהתאם לציפיות שיוגדרו.

דברים שחשוב לדעת

ביום כזה יש הליכה מצטברת. 

בואו בנעלי הליכה ובבגדים בשיטת הבצל. הביאו תרמיל יום ובו כריכים, פרי, שתייה, כובע, וקרם הגנה.

הפטרייה המרקדת, מגדל העמק
יער בלפור
יער בלפור
יער בלפור
יער בלפור
הפטריה המרקדת, מגדל העמק

רוצים לטייל אתי?

אפשרי בהחלט לזוגות וכמובן לקבוצות.

052-374-1683