ממגדל העמק למגדל הגמל - טיולים חווייתיים
בעמק יזרעאל, פינת יער בלפור

מהיום שפתחתי את שמתי לב ניסיתי להתבונן בכיכרות הערים מעבר לחזיתות היפות, לחוש את אווירת המקום ולגעת בתרבות המקומית ככל שאני יכולה בעיניים של אורחת לרגע. כתבתי בבלוג על סממנים של תרבות מקומית בחו"ל, והנה יש לי הזדמנות להראות לאנשים משהו מתרבות המקום במרחב האישי שלי שאני חיה בו ומכירה ממש מבפנים.

אני גרה בקיבוץ גניגר, בעמק יזרעאל המערבי, לרגלי רכס הרי נצרת. יער בלפור הסמוך לגניגר ומכסה את המדרונות שמעליו הוא נכס של הציבור, אולם יש לו מקום רגשי עמוק בהוויה הגניגרית, משמעות בחיי היום יום ומקום מכובד בהיסטוריה. אני נרגשת להוביל אתכם בשבילי הפינה הפרטית שלי – עמק יזרעאל פינת יער בלפור. לא תאמינו איזה נוף מרהיב נשקף משבילי היער.

מגדל העמק, גניגר ומה שביניהן

לאחרונה אני מטיילת במגדל העמק שבקצה השני של היער ונפתח בפני עולם. שנים של שכנות ולא הכרתי. באחד משיטוטי בעיר ראיתי תמונה ב"פארק הראשונים". בפינת הפארק התכנסה חבורת גברים פנסיונרים ששיחקו רמי. במרחק לא רב מהם ישבה חבורה של נשים עטורות בחיג'אב ובילתה בנעימים.

אמרתי לעצמי "וואו". זה היה וואו כפול שניים. פעם אחת כי ניסיתי לדמיין גברים מבוגרים בקיבוץ משחקים יחדיו ולא הצלחתי. ופעם אחת כי הנשים הערביות בילו במקום בטבעיות רבה, וגם זו תמונה שלא רואים בקיבוץ שאני מאוד אוהבת. זה נתן לי חומר למחשבה.

לגניגר ולקיבוצים בכלל יש זכויות היסטוריות רבות ומקום משמעותי בחברה הישראלית גם היום. היכולת להשתנות עם הזמן וליצור חיים קהילתיים גם במציאות המשתנה היא זכות גדולה. אך יש לומר שקיבוץ הוא מקום מסוגר מטבעו. אני רוצה להתבונן היום על כל מה שסביבי בעיניים פקוחות ובלב פתוח ומאמינה ביכולתם של טיולים לפקוח עיניים.

הגברים משמאל והנשים מימין

איפה נטייל?

נתחיל את היום במגדל העמק ונרד דרך יער בלפור אל גניגר. בדרך נשמע סיפורים מתקופות שונות ונטייל בין מצפורים, נופים, פרחים ופרפרים. ננסה להבין מהו היער בשביל האנשים החיים סביבו. לבסוף נראה את מגדל הגמל בגניגר, שהוא ייחודי ואין דומה לו, ונסיים ב"פינת הקסם", מרכז האמנות אשר הוקם במבנה מהמאה ה-19.

יער בלפור
נחל, גניגר
35266401_1885253478194199_7583909683404996608_n
הגן הארכאולוגי, מגדל העמק
יער בלפור
הפטריה המרקדת, מגדל העמק

מועדי הטיולים הקרובים יפורסמו בקרוב.