שלום,

שמי זיוה רענן, ואני

מכורה למילים, אוהבת צליל של שפה זרה, עקבות של מורשת, מים מפכפכים בפלג הנחל ושיטוט חסר מטרה ברחוב.

מתפעלת מאמנות, סקרנית לתרבות המקום, מתלהבת משלג ביער בחורף, אוספת מפות, מחויבת לתיירות חברתית, אחראית, אקולוגית או איך שתרצו לקרוא לה.

שמתי לב

את שמתי לב פתחתי באמצע 2015 מסקרנות ומרצון באתגר חדש. הכתיבה שולחת אותי ללמוד עוד בכדי לספר. הכתיבה מחדדת את החושים שלי כמטיילת וגם את התודעה.

לאחר כמה שנות פעילות בבלוג הרגשתי צורך באתגר נוסף ובחרתי לספר על אפשרויות הטיול בתחבורה ציבורית, לשתף בחוויות ולעודד מטיילים לאמץ דרך זו.

הנושא צמח מתוך צורך שלי ומתוך קשר לערכים שעליהם מבוסס הבלוג: החיבור לתרבות המקומית והצורך בהפחתת טביעת הרגל שלנו כמטיילים. בהמשך נולדו עוד כמה מיזמים.

תכנון טיולים בהתאמה אישית ויעוץ

ממש ביחד עם האתגר החדש של הכתיבה על תחבורה ציבורית נולד גם העיסוק המקצועי של תכנון טיולים ויעוץ. כבר עסקתי בכך שנים מאהבה לדבר ונותר רק למסד את העיסוק ולתת לו מקום של כבוד. אני נותנת שירות גם למטיילים ברכב. כל מטייל יכול לבחור כיצד לטייל.

אני מתמקדת באירופה. רבים לא יודעים אבל גם אירופה עשויה להיות מאוד אקזוטית במובן הזה שיש בה מגוון אדיר של תרבויות ונופים. יש בה ערים כמו פריז ורומא ויש בה מקומות שכוחי אל. אפילו בתוך המדינות עצמן ניתן לחוות שפות שונות, אזורים נוף שונים זה מזה ומנהגים של מיעוטים. הרי אנחנו רואים את זה אפילו בארץ הקטנה שלנו.

עוד על הטיולים שאני מתכננת

משהו עלי כמטיילת:

עם השנים אני משתדלת לקצר מרחקי נסיעה, אם זה ברכב ואם בתחבורה הציבורית. אני מאמינה שהטיול האטי המתמקד במעט, מאפשר לראות ולחוות הרבה, ומאמינה גם בסגולותיו בהיבט של הקיימות. הטיול האטי מאפשר לטייל במסלולים צדדיים וחווית הגילוי במקומות האלה משמעותית יותר. אבל סגנון הטיול הוא כמובן עניין אישי ואני מתאימה את התכניות בהתאם לטעם של הפונים אלי.

טיול בתחבורה ציבורית ברומניה

שיתופי פעולה עם עסקי תיירות ירוקים

אני שמחה לשתף פעולה עם אתרים ועסקים שאני מתחברת אליהם ומוצאת בהם ערך מוסף. אם אתם בעלי עסק בתחום התיירות ויש לכם סיפור מעניין או חיבור מיוחד לסביבה ולתרבות המקומית – אתם מוזמנים לדבר אתי.

דוגמה לשיתוף פעולה: החבר הכי טוב של הישראלים באמסטרדם

מבלים ומנקים את התעלות באמסטרדם - חוויה אחרת

הסיורים שלי ביער בלפור והסביבה

הם נולדו בשנת הקורונה מתוך צורך למלא חלל שנוצר. את אזור מגורי אני מכירה כפי שרק מקומיים יכולים להכיר. טיול ביחד אתי ביער בלפור וביישובים סביבו חושף פינה יפהפיה, מעניינת ומאוד היסטורית אך פחות מוכרת בארץ. הסיורים מתקיימים מדצמבר ועד סוף אפריל, כשהכל ירוק ופורח מסביב. הטיול אפשרי גם לזוגות ולקבוצות קטנות.

ממגדל העמק למגדל הגמל – הסיורים שלי ביער בלפור והסביבה

ועוד קצת על טיולים בתחבורה ציבורית

זה התחיל מסיבות פרקטיות. טיילתי לבד או עם הבת שלי וחששתי מהאחריות על רכב ומהנהיגה בארץ זרה. בהמשך למדתי ליהנות מהנסיעות בתחבורה הציבורית. גיליתי את ערכן של החוויות הנאספות דווקא באוטובוס או ברכבת:

הנהג שדיבר בקולניות בטלפון, באיטלקית מתגלגלת, בזמן הנסיעה לסן ג'מינאנו בטוסקנה;

תושבי הכפרים ברומניה שעלו וירדו מהרכבת הנוסעת לאטה, מאוד לאטה, וישבו על הרצפה בפינת הקרון;

המטיילים עם מקלות ההליכה שפגשנו באוטובוסים בריביירה הצרפתית;

כל המפגשים והחוויות האלו מוסיפים רובד לטיול ומפחיתים את תחושת הזרות שבבועה התיירותית.

תוסיפו לזה את השחרור מהנהיגה ואת החופש לבהות בחלון. ולא פחות חשוב: התחבורה הציבורית מפחיתה את מספר המכוניות בכביש. כל אלו הן סיבות מצוינות לנסות לפעמים את הדרך הזו או לשלב אותה בטיולים שלנו.  

גם כשמטיילים ברכב אפשר לתת לו לנוח מדי פעם ולנצל קו תחבורה מקומי ליום טיול. זה כיף. אם עוד לא ניסיתם אני משוכנעת שרבים מכם יתאהבו בקונספט לאחר שינסו.

טיול בתחבורה ציבורית באנגליה

האם אפשר לטייל בתחבורה ציבורית היום, בעידן הקורונה?

הנטייה היום היא להתרחקות. גם אם בארץ אנחנו שוכחים לפעמים שהקורונה עוד אתנו, בחו"ל אנחנו חוששים יותר באופן טבעי. למרות זאת כדאי לדעת שנותני השירות חובשים מסכה ובטיול בין איים ביוון ביוני 2021 היתה הקפדה על כך שכניסה לאוטובוס או למעבורת היא עם מסכה בלבד.

בנוסף, השאלה איך הגיוני וסביר לנהוג היא אישית. התשובה שלי לעצמי היא לנסוע אך לא מרחקים ארוכים. האישית שאני נותנת לעצמי היא לנסוע בתחבורה ציבורית אך לא מרחקים ארוכים. אני מקווה שבעתיד הקרוב צרכים אחרים של העולם יובילו בסופו של דבר גם לחזרה אל החלופות השונות של התחבורה הציבורית והשיתופית.

פוסטים שכתבתי על טיולים בתחבורה ציבורית

בשנים שקדמו לקורונה מדינות רבות באירופה, בוודאי באירופה המערבית אבל גם מעבר לה, נערכו לתת מענה למטיילים בקווי תחבורה יעודיים המגיעים אל מסלולי המטיילים. נקווה שהמגמה תמשיך להתקיים ואף תתפתח לאחר שהעולם קצת ירגע מהמשבר הנוכחי.

טיול בתחבורה ציבורית בטוסקנה

לאן נמשיך מפה?

דבר ראשון לדפדף בדפי הבלוג ולבחור פוסטים שמסקרנים אתכם כי הכתיבה והעריכה הם המניע המרכזי לכל העשייה שלי. לא משנה מהו הנושא, אם זו חוויה אישית, יומן טיול, נושא שבחרתי לחקור או פוסט שכתבתי במסגרת שיתוף פעולה עסקי, תמיד חשוב לי שיהיה מעניין ומוגש יפה. אני מקווה ששמתי לב יהפוך לך לבית שחוזרים לקרוא בו מפעם לפעם, וכמובן אשמח לקבל פניות בכל אחד בתחומי העיסוק שהצגתי כאן.

הבלוג (כל הפוסטים)

052-3741-683

ziva.samtilev@gmail.com

להצטרפות אל מועדון החברים של שמתי לב
כפרים, ערים, חופי ים, איים והרים בטיול בתחבורה ציבורית בריביירה הצרפתית