מזכרות מהעולם

עכשיו אפשר גם לקנות

עבודות יד כמו תרבות אוכל ותחומים נוספים הן חלק מתרבות מקומית, שאותה אני מנסה לחוות ככל שאני יכולה בטיולים שלי. הפינה הזאת בשמתי לב נותנת מקום של כבוד לפריטים ההיסטוריים, לאסתטיקה המקומית וליוצרים של עבודות היד. ניתן לקרוא וליהנות מהמידע ומהתמונות, והבשורה היא שאפשר גם לקנות ולהכניס הביתה דברים יפים מרחבי העולם.

הקלקה על כפתור הרכישה תעביר אתכם אל אתר אטסי (etsy.com), והקנייה תתבצע דרכו. אתר אטסי הוא פלטפורמה גדולה ומוכרת המחברת בין אספנים ואנשים יוצרים מרחבי העולם לבין קונים. האתר מאובטח היטב. אני מקבלת עמלה קטנה מכל רכישה. אל דאגה, העמלה אינה משפיעה על מחיר המוצר.

בשבילי זו הזדמנות לקבל תמורה קטנה בעבור ההשקעה הרבה בבלוג, ובעיקר אתגר והזדמנות לעסוק בנושא מעניין. למעשה זה המשך טבעי לנושאים שכתבתי עליהם מתחילת הדרך, וההעמקה בתחום הזה ממלאת אותי בעניין, בסקרנות ובשמחה. בתכניות שלי לחודשים הבאים להעלות מוצרים מסין, מפורטוגל, מיוון, ואני מקווה שגם מישראל. בהמשך אראה לאן יובילו אותי רגליי.

יפן

הארץ שבחרתי לפתוח בה את עולם המזכרות שלי היא יפן. המוצרים הייחודיים שלה הם אינסופיים. מכל מיני סיבות יפן הפכה למותג של עיצוב שהעולם עוקב אחריו, וכך מוצרים שחלף זמנם זוכים לעדנה מחודשת ומסורות רבות זוכות לחיים גם מחוץ ליפן. אילו ידעתי את כל מה שאני יודעת עכשיו בעקבות העיסוק החדש הזה שלי הייתי מסתכלת על חלק מהמוצרים בעיניים אחרות בעת הטיול שלי ביפן, ואולי זו סיבה טובה לחזור. 

קנזאשי – קישוט שיער מסורתי מיפן

קנזאשי – קישוט שיער מסורתי מיפן קנזאשי זו מילה המתייחסת לקישוטי שיער. שימוש בקישוטי שיער נעשה ביפן כבר בתקופה מוקדמת מאוד – תקופת ג'ומון (300 – 14,000 לפנה"ס). באותה תקופה יחסו לקישוט השיער כוחות מיתיים והאמינו שאביזרי השיער מכילים בתוכם כוחות רשע. בתקופת נארה (המאה השמינית) הגיעו ליפן השפעות מסין ובהן גם של קישוטי שיער. כמו דברים רבים גם קישוטי השיער התפתחו והשתכללו מאוד בתקופת האדו (מהמאה ה-17 ועד אמצע ה-19). סוגים מסוימים של קנזאשי עוצבו גם לצורך הגנה עצמית. המידע הזה שקראתי עליו בוויקיפדיה נראה לי מעניין וגרם לי לתהות האם יצרני האקססוריז לפני מאות שנים חשבו על כך שנשים זקוקות לאמצעי הגנה וניצלו לצורך זה את סיכות השיער. זה פרט היסטורי מדהים בעיני והוא דורש הצלבת מידע והעמקה. אם יהיה לי מידע נוסף ארחיב על כך בהמשך.

כיום משתמשות בקנזאשי מייקו – גיישות בהתלמדות, וגם כלות. לאחרונה הוא שב לאופנה וחזר לשימוש רחב.

מיי וטרה הן תאומות מקווסאקי ביפן. בחנותן – hanatsukuri – הן מייצרות קישוטי שיער על פי הזמנה אישית. הן מתאימות את הדגמים לטעם המודרני. ההשראה שלהן היא בעיקר מפרחים ומדוגמאות של קימונו. שימו לב שלהזמנה לוקח לעתים זמן להגיע היות שהן מייצרות את הקנזאשי על פי הזמנה. כדאי לעבור על כל הפריטים בחנות ולהתרשם.

המחירים נעים בין 36 ל-330 שח

לרכישה

מבחר גדול של בובות קוקשי

מבחר גדול של בובות קוקשי בובות קוקשי יוצרו לראשונה החל מאמצע תקופת האדו (בין 1600 ל-1868) בצפון האי הונשו – האי המרכזי של יפן. ככל הנראה הן יוצרו כצעצוע פשוט בעבור ילדיהם של האיכרים. במקומות מסוימים הן נמכרו לבאי האונסנים (המרחצאות הטבעיים). תחילה הן היו עשויות מצילינדר פשוט וראש עגול מעץ. הצילינדר יצג את הגוף ועוטר בפרחים ובאורנמנטיקה פשוטה, ועל הכדור צוירו כמה קווים עדינים אשר ייצגו את הפנים. החל משנות ה-50 של המאה הקודמת החלו בעלי המלאכה לשכלל את הקוקשי ולפתח יצירתיות בעיצובה.
בני זוג אספנים מנארה ליקטו לחנותם מאות בובות קוקשי ייחודיות שנעשו בעבודת יד ונחשבות לפריטי וינטאג'. פריטי וינטאג' הם כאלה שמלאו להם לפחות 20 שנה. תמצאו בחנות דמויות של ילדים, זקנים, סמוראים, נשים הנושאות ילד קטן ועוד. הכל מעוצב בקווים מינימליסטיים האופייניים לז'אנר. תוכלו לבנות כאן את האוסף שלכם או לקנות פריטים יחידים לעצמכם או כמתנה למי שיודע להעריך את הבובות ואת הייחוד שלהן.

המחירים נעים בין 60 ל-120 שח

לרכישה

חוברות וניר אוריגמי מיפן

חוברות וניר אוריגמי מיפן ביפן יש תרבות ניר מופלאה. הניירות היפים מאפשרים ליצור קיפולי ניר ועבודות סקראפ (עיטור אלבומים, כרטיסי ברכה, מעטפות, ארחזות, יומנים ועוד).
כל סוגי ניר האוריגמי הם דקים במעט מניר רגיל שאנו מכירים, מה שמאפשר לקפל אותם בקלות. בין סוגי הניר השונים אזכיר כאן רק את ה-Uzen הנקרא גם Chyogami המודפס בעבודת יד. בעבר השתמשו בטכניקת הדפס העץ, וכיום משתמשים לרוב בשיטת הדפס המשי. הניר הזה כמובן יקר יותר, אבל ניתן למצוא עיצובי יוזן מרהיבים. אני יכולה להעיד שקניתי ביפן את ניר האוריגמי הפשוט (עוד לא הכרתי אז את הסוגים השונים וחיפשתי את הזול) ואני מקפלת ממנו עגורים נהדרים. הניר מתקפל בקלות והעגורים צבעוניים ויפים. גם הניר שבתמונה הוא ככל הנראה מהסוג הפשוט.
הספק שבחרתי לכאן – OrigamiLandSupplies – נמצא ב-Yamanashi, מצפון להר פוג'י. בחרתי בו מבין ספקים רבים היות שיש לו מבחר גדול מאוד של נירות יפים במחיר טוב ובמידות נוחות לקיפול. בינהם יש גם יוזן-שיוגמי אבל רוב הניירות הם מהסוג הפשוט. שימו לב שמחיר כל האריזות אחיד אך מספר הניירות שהן מכילות שונה. היות שיש דמי משלוח כדאי להזמין יותר מפריט אחד.

15.39 שח

לרכישה

קינצ'וקו, קימונו, קנזאשי ועוד הרבה יופי מיפן

קינצ'וקו, קימונו, קנזאשי ועוד הרבה יופי מיפן כשטיילתי ביפן לא הבנתי מהם הבדים היפים הקשורים בשרוך שראיתי בחנויות. אלה הם תיקי הקינצ'וקו – התיקים של הנשים לנשיאת פריטים אישיים. לעתים הם היו תואמים לקימונו. כשיפן נפתחה למערב אימצו נשות יפן תיקים אחרים, אולם עדיין יש לקינצ'וקו חיים משלו, אולי יותר כפריט וינטאג' או כמזכרת לתיירים. כשאהיה שוב ביפן אנסה לשים לכך לב. בכל אופן, הבדים מקסימים, התיק הוא דו צדדי וקל לנשיאה. אני הייתי שמה אותם על מדף בבית. הבעיה היא שאני מתקשה לבחור בין הבדים היפים.

מיסה היא תושבת פוקוקה שבאי הדרומי של יפן – קיושו. היא תופרת בעצמה רבים מהמוצרים שבחנותה, ואחרים היא מלקטת בקפידה. בחרתי בחנות שלה כי התרשמתי ממבחר המוצרים היפהפה. יש בחנות קימונו לגברים ולנשים, יוקטה (חלוק הדומה במראהו לקימונו), אביזרים, מפיות, משטחים יפים להניח מתחת לקומקום התה, וגם סיכות מסורתיות מקסימות לשיער, כמובן הקינצ'וקו, ועוד. כדאי לדףדף בכל דפי החנות ולשטוף את העיניים באסתטיקה היפנית.

המחירים נעים בין 50 ל-350 שח

לרכישה

אינדיגו, שיבורי, בורו וסשיקו – מסורות מעולם הבד של יפן הכפרית

אינדיגו, שיבורי, בורו וסשיקו – מסורות מעולם הבד של יפן הכפרית אינדיגו הוא צבע כחול המופק מצמח והשתמשו בו ביפן במשך שנים רבות. שיבורי היא שיטה של צביעה בצבע אינדיגו שבה מקפלים, מקמטים, סוחטים ועושים פעולות שונות כדי ליצור צביעה מעניינת. בורו היא תפירת טלאים, וסשיקו זו שיטה של תפירת פשוטה שנעזרו בה להטליא את הטלאים. בכל השיטות האלה השתמשו בעבר באזורי הכפר של יפן, בשונה מהעיצוב העשיר של בדי הקימונו שהיה נעשה בידי טובי בעלי המלאכה. כיום שיטות הצביעה והתפירה האלה אהובות ומשמשות לפריטי אופנה ביפן ומחוצה לה. סטודיו old industrial 12 היושב באזור כפרי במחוז Chiba ביפן, לא רחוק מטוקיו, מחזיק באוסף פריטי וינטאג' מתחום הטקסטיל, וכמו כן מייצר תיקי טלאים. המוצרים לא זולים כלל, אבל כל פריט ייחודי.

המחירים נעים בין 237 ל-2,000 שח בקירוב

לרכישה

ערכה לרקמת סשיקו

ערכה לרקמת סשיקו סשיקו הוא תפר פשוט העולה ויורד. הוא נראה זהה בשני צדי הבד. השתמשו בו בעבר לחזק בד ישן בטלאים. ברבות הזמן התפתחו דוגמאות של רקמה בתפר הזה והוא הפך ל"כוכב" בזכות עצמו. ביפן ניתן למצוא משטחים לכוס או לקומקום תה המעוטרים בסשיקו, וכמו כן כריות, תיקים וגם קימונו.
חנות הטקסטיל שבחרתי לכאן היא של בעלת עסק בארה"ב שיש לה יחס חם לתרבות הטקסטיל היפנית וידע רב. היא משווקת בדים יפים, ציוד לתפירה ורקמה וכמו כן ערכות לרקמת סשיקו. ברוב הערכות ישנו בד בלבד ודגם רקמה. חוטים ומחטים יש לקנות בנפרד. ישנן כמה ערכות יקרות יותר הכוללות גם ציוד נלווה. החנות גדולה. עברו על המוצרים ותגיעו אל ערכות הסשיקו, אלה עם התפר הפשוט על גבי הרקע הכהה.

המחירים נעים בין 40 ל-240 שח

לרכישה

כלי קרמיקה ובמבוק

כלי קרמיקה ובמבוק כלים רבים ביפן התפתחו סביב טקס התה, ויש גם כלים לשתיית סאקה, כלי בונסאי וכלים לסידור פרחים. כלים מסורתיים עשויים מקרמיקה או מבמבוק. זהו עולם עשיר וגדול שרחב על מידותי לפי שעה, ומגיעה לו התייחסות על פי סוגים, סגנונות ומסורות שונות. אולם בכל זאת אי אפשר בלי להזכיר את החלק הזה בתרבות. אזכיר כאן את ה-chawan, הכלי לשתיית התה שהגיע ליפן מסין. הוא עשויי מקרמיקה, וכשמדברים על קרמיקה יפנית אלמנטרי להזכיר מונחים כמו וואבי סבי המתייחס לחוסר השלמות ולקבלה שלה, או שרפת הראקו, שהיא שרפה באוויר הפתוח של כלי חימר נטולי חיפוי. אזכיר גם את כלי הלכה העשויים מבמבוק, ולהם שימושים רבים.

בחרתי בחנות בשם Cawan Shop שבעליה מתגורר באוסקה, והיא מכילה מבחר גדול של כלים יפים ומיוחדים.

המחירים נעים בין 48 שח למאות שקלים

לרכישה

ערכה להכנת קינסוגי

ערכה להכנת קינסוגי קינסוגי הוא שיטה יפנית להדביק שברי כלי באמצעות תערובת של לקה ואבקת זהב. הקינסוגי הוא חלק מתפיסת העולם של הוואבי סאבי הרואה את היופי בדבר שאינו שלם. ניתן לקנות בחנות אטסי כלים עתיקים שהודבקו בשיטת הקינסוגי אולם הם יקרים מאוד. אני ממליצה לקנות ערכת קינסוגי הכוללת גם הסבר ולנסות להדביק בבית כלי יפה שנשבר. לי יש צלחת יפהפייה ממרוקו שמחכה כבר זמן רב שאדביק אותה. גם הערכה אמנם אינה זולה אך זה מוצר ייחודי שיתן לכם זמן של הנאה ואפשרות לתקן כלים שונים. על הקינסוגי כתבו בהרחבה שתי בלוגריות מצוינות: תמר גרינברג הלפמן ואורית מצא שגב. כדאי לקרוא את ההסברים שלהן:
https://www.tamarit-artblog.com/single-post/kintsugi
https://bit.ly/2VpIhUE

330.84 שח

לרכישה